Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice pro přenos dat propojuje rychlostí světla

Družice pro přenos dat propojuje rychlostí světla

23.7.2020

Družice pro přenos dat propojuje rychlostí světla

Nejsofistikovanější kdy vytvořená laserová komunikační síť získala druhou operační družici.

Evropský systém EDRS (European Data Relay System) byl vytvořený s cílem urychlit tok informací z družic dálkového průzkumu Země k uživatelům.

Druhá družice v síti, EDRS-C, nyní prošla komisní přejímkou na oběžné dráze a vstoupila do plné služby.

Družice EDRS-C byla vypuštěna do vesmíru 6. srpna 2019, přičemž pracuje na geostacionární oběžné dráze. Tedy nějakých 36 tisíc kilometrů nad rovníkem.

Geostacionární pozice umožňuje komunikačním družicím udržovat téměř konstantní spojení s družicemi dálkového průzkumu Země. Ty jsou přitom mnohem blíže povrchu a obíhají naši planetu jednou za zhruba devadesát minut.

Družice EDRS využívají lasery pro komunikaci se satelity dálkového průzkumu Země v téměř reálném čase. Bez tohoto komunikačního systému by byly prodlevy v příjmu dat až půldruhé hodiny.

EDRS-C doplnila sesterskou družici EDRS-A a nyní již je používána k přenosu informací ze všech čtyř párů družic Sentinel, které bdí dnem i nocí nad naší planetou, pořizují radarové obrazy, multispektrální snímky vegetace, půdy a vodních ploch, řek a pobřežních oblastí – stejně jako získávají informace pro nouzové služby.

Družice Sentinel jsou součástí programu Copernicus Evropské unie.

EDRS je nový nezávislý evropský družicový systém, který vznikl v rámci partnerského projektu mezi ESA a Airbusem. ESA se snaží podporovat podobné projekty, aby spojovala průmyslové hráče kolem velkých projektů, čímž podporuje vývoj technologií a má za cíl maximalizovat ekonomické přínosy.

Platforma družice EDRS-C byla vyrobena firmou OHB System v Německu, laserové terminály dodaly Tesat-Spacecom a organizace DLR.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril