Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice pro monitorování kvality atmosféry odstartovala

Družice pro monitorování kvality atmosféry odstartovala

13.10.2017

Družice pro monitorování kvality atmosféry odstartovala

První mise systému GMES/Copernicus věnovaná monitorování naší atmosféry, Sentinel‑5P, odstartovala z kosmodromu Pleseck v severním Rusku.

Družice o hmotnosti 820 kg byla vynesena na plánovanou oběžnou dráhu nosičem Rockot po startu 13. října v 9:27 h GMT (11:27 h středoevropského času).

K oddělení prvního stupně došlo 2 minuty 16 sekund po vzletu, následovalo odhození aerodynamického krytu (3 minuty 3 sekundy) a stupně druhého (5 minut 19 sekund). Horní (třetí) stupeň pak uskutečnil dva zážehy, během nichž dopravil Sentinel-5P na cílovou dráhu. Stalo se tak 79 minut po startu.

Po oddělení od horního stupně rozevřela družice Sentinel-5P trojici svých panelů se slunečními bateriemi a začala komunikovat se Zemí. První signál byl přijatý 93 minut po startu ve chvíli, kdy satelit přelétal nad základnou Kiruna ve Švédsku.

Telemetrické spojení a převzetí kontroly pak převzali letoví specialisté v operačním středisku ESA v německém Darmstadtu, díky čemuž mohli začít sledovat stav družice.

Po startu následuje fáze letu EOP (Early Orbit Phase), která bude trvat tři dny. Během nich řídicí středisko prověří klíčové systémy družice a nakonfigurují ji pro pobyt ve vesmíru.

Poté bude následovat komisní fáze, během níž dojde ke kontrole všech palubních systémů a dekontaminaci hlavního přístroje. Trvat má několik týdnů. Pak se otevře kryt a začne kalibrační a ověřovací etapa hlavního přístroje mise Sentinel-5P nazvaného Tropomi.

Do plné operační fáze by mise měla vstoupit šest měsíců po startu.

„Vypuštění šesté družice řady Sentinel pro program GMES/Copernicus je důkazem rozsáhlých schopností, které v ESA máme: od okamžiku vzniku myšlenky až po vlastní provoz zařízení,“ komentuje generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.

„Družice Sentinel-5P je nyní bezpečně na oběžné dráze, takže je již vše na našich týmech řízení letu, aby probudili celou misi k operačnímu životu. A pak ji sedm nebo i více roků udržovali při životě.“

Sentinel-5P, kde písmeno „P“ znamená Předchůdce (Precursor), je první mise z programu GMES/Copernicus věnovaná monitorování atmosféry.

Mise je jednou z šesti rodin dedikovaných misí, které tvoří jádro evropské sítě GMES/Copernicus pro monitorování životního prostředí. Síť závisí na družicích Sentinel a spolupracujících misí, které poskytují data pro monitorování životního prostředí a podporují bezpečnostní aktivity v civilním sektoru. Družice Sentinel-5P nese za tímto účelem špičkový přístroj Tropomi.

Ten byl vyvinutý společně ESA a Nizozemskou kosmickou kanceláří. Tropomi bude mapovat širokou paletu stopových prvků jako oxid dusičitý, ozón, formaldehyd, oxid siřičitý, metan, oxid uhelnatý a aerosoly – všechny přitom mají vliv na vzduch, který dýcháme, a tudíž i naše zdraví. A také na klima, v němž žijeme.

Družice Sentinel-5P byla připravena, aby překlenula mezeru mezi družicí Envisat (především jejím přístrojem Sciamachy) a vypuštěním satelitu Sentinel-5 (2021) a doplňujícím senzorem GOME-2 na družici (MetOp).

„Sentinel-5P na oběžné dráze nám dá denní a globální pohled na naši atmosféru s přesností, jakou jsme dosud nikdy neměli k dispozici,“ uvádí ředitel programů dálkového průzkumu v ESA Josef Aschbacher.

„Naše historické datové záznamy společně s dlouhodobou perspektivou družicového programu GMES/Copernicus otevírají dveře pro generování datových sad pokrývajících dekády. A to je základní požadavek, abychom byli schopni lépe porozumět naši věčně se měnící planetě.“

V budoucnu budou geostacionární družice Sentinel-4 a mise Sentinel-5 na polárních oběžných drahách monitorovat složení atmosféry pro služby CAS (Copernicus Atmosphere Services). Obě mise bude mít na své palubě meteorologické družice provozované společností Eumetsat.

Do té doby bude mise Sentinel-5P hrát klíčovou roli v monitorování znečištění atmosféry.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.