Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice pomáhají vypěstovat perfektní hrozny

Družice pomáhají vypěstovat perfektní hrozny

21.12.2011

Družice pomáhají vypěstovat perfektní hrozny K produkci vína je potřeba jen relativně malé množství vody – ale jak poznat, že jde o to správné množství? Služba ESA GrapeLook může nabídnout odpověď.

K produkci vína je potřeba jen relativně malé množství vody – ale jak poznat, že jde o to správné množství? Služba ESA GrapeLook nabízí odpověď.

Služba GrapeLook využívá družic k tomu, aby přinesla odpověď na otázku „jak moc zavlažovat vinice – a kdy?“

Služba používá technologii, které skládá data z dálkového průzkumu Země s pozorováními přímo na místě. Odečty vlhkosti jsou pak v reálném čase odesílány do ústředí ke zpracování skrze satelitní linku.

Aby mohli pěstitelé hospodařit s vodou co nejefektivněji, musí mít informace o růstu plodin stejně jako o spotřebě vody. Služba GrapeLook sleduje s pomocí systémů dálkového průzkumu Země množství vody uvolňované z rostlin, dále pak množství biomasy a zároveň hodnotí, jak je s vodou obecně nakládáno.

Jakmile jsou informace zpracované, jsou on-line vystavené mapy přístupné producentům hroznů a osobám zodpovědným za závlahu. Jako distribuční platforma je využíván server Google Maps.

Služba GrapeLook byla testována v letošním roce na vybraných vinicích v Jižní Africe. Pěstitelé se pravidelně připojovali k vyhrazené webové stránce, aby získávali informace o stavu svých vinic.

Skupina pěstitelů zároveň dostávala předpovědi týkající se vlhkosti půdy a doporučení ohledně zavlažování na svých pozemcích.

Účastníci se shodli, že systém GrapeLook byl užitečný při sledování nedostatku vody, růstu plodin a identifikaci problémů se zavlažováním. Pomohl stanovit nejefektivnější postupy a stejně tak se podílel na redukci pracovní síly i dalších nákladů.

Systém by v konečném důsledku měl pomoci zvýšit produkci hroznů při zvýšení jejich kvality – a to vše za použití menšího množství vody.

„Zkušební etapa projektu ukázala, že farmáři a vodohospodáři jsou podobné službě velmi nakloněni,“ s potěšením konstatovat technik ESA zapojený do projektu Olivier Becu.

„I když to nejspíše bude trvat roky, než si vybudujeme povědomí a důvěru v těchto komunitách, úřady v Jižní Africe již dnes projevily připravenost podpořit volnou dostupnost služby GrapeLook v nadcházející sezóně.“

Specialistka na využití půdy a vody ve firmě WaterWatch Annemarie Klaasse k tomu dodává: „Služba GrapeLook názorně ukazuje, jak z výhod satelitních technologií mohou těžit i farmáři.“

„Pomáhá totiž redukovat nejen spotřebu vody, ale zároveň zvyšuje udržitelnost a produkci. Následujícím krokem tak bude rozšíření služby na další plodiny a do dalších regionů.“

Služba byla vyvinuta nizozemskou firmou WaterWatch za podpory programu ESA IAP (Integrated Applications Programme) a byla spolufinancována Ministerstvem zemědělství Západního mysu v Jižní Africe. Podílely se na ní také Univerzita z KwaZulu-Natalu stejně jako Ministerstvo zemědělství, rybářství a lesnictví a Nizozemská ambasáda.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA. 

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.