Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice navigují lodě v ledových vodách i skrze oblačnost

Družice navigují lodě v ledových vodách i skrze oblačnost

16.11.2017

Družice navigují lodě v ledových vodách i skrze oblačnost

Koncem srpna dokončil šedesát metrů dlouhý kutr americké pobřežní stráže Maple svoji navigaci skrze arktickou ledem pokrytou severní cestu. Nešlo o první využití této cesty lodní dopravou, ale bylo to poprvé, co mezinárodní ledová hlídka IIP (International Ice Patrol) poskytovala lodi informace o ledovcích, které byly založené výhradně na družicovém snímkování.

Mezinárodní ledová hlídka IIP při americké Pobřežní stráži (US Coast Guard) byla založena v roce 1914 v reakci na potopení Titaniku. Monitoruje ledovcové nebezpečí v severní oblasti Atlantického oceánu kvůli zajištění lodní bezpečnosti.

Kutr Maple opustil v polovině července Aljašku a vydal se na cestu do Marylandu skrze arktická moře. IIP zajišťovala posádce lodi informace nezbytné pro plavbu skrze vody plné ledovců.

IIP přitom využila – krom jiných - data z mise GMES/Copernicus Sentinel-1, aby vytvořila mapy zachycující riziko setkání s ledovci po opuštění severozápadní cesty a během přesunu skrze Baffinův průliv, Davisovu úžinu a Labradorské moře.

Družice řady Sentinel-1 jsou vybaveny radarem, který dokáže detekovat ledovce skrze oblačný příkrov. To je schopnost mimořádně užitečná právě v oblasti operačního působení IIP. 

Družice Sentinel-1 mohou také rozeznávat mezi tenčím a snadněji prorazitelným prvoročním ledem a mnohem nebezpečnějším silným několikaletým ledem. Zásluhou toho je možné zajistit bezpečnou celoroční navigaci v ledem pokrytých mořích Arktidy a subarktických oblastech.

Radarové snímky jsou obzvláště vhodné pro vytváření ledových map s vysokým rozlišením, monitorování ledovců a předpovídáním ledových podmínek.

Vědci z IIP používají software pro detekci ledovců dostupných on-line na webu ESA Polar TEP (Polar Thematic Exploitation Platform), aby měli přístup k družicovým datům pro detekci ledovců a analýze jejich hustoty plus trajektorie pohybu.

„Zkušenosti s využitím cloudové technologie Polar TEP otevírají dveře k budoucí robustnější verzi detekce ledovců a procesů předpovídání jejich cest v mořích,“ dodává hlavní vědec v IIP Michael Hicks.

„Cloudové technologie jako ty využívané v aplikaci Polar TEP budou jednou důležitým nástrojem při zpracování narůstajícího objemu dat přicházejícího z vesmíru.“

Polar TEP je jednou z šesti platforem TEP (Thematic Exploitation Platforms) vyvinutých ESA, aby sloužily komunitám uživatelů dat. Tyto cloudové platformy poskytují on-line prostředí pro přístup k informacím, procesní nástroje a výpočetní zdroje pro spolupráci. Platformy TEP umožňují získání znalostí z velkých datových sad týkajících se životního prostředí, které vznikají v rámci evropského programu GMES/Copernicus a dalších misí dálkového průzkumu Země.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.