Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice MetOp-C je připravena na svůj velký den

Družice MetOp-C je připravena na svůj velký den

2.11.2018

Družice MetOp-C je připravena na svůj velký den

Protože plánovaný termín startu 7. listopadu se neúprosně blíží, byla meteorologická družice MetOp-C vyvezena společně s nosnou raketou Sojuz na startovací rampu. Již brzy tak vzlétne z evropského kosmodromu Kourou (Francouzská Guayana) do vesmíru.

Družice MetOp-C je poslední ze stávající série satelitů MetOp, přičemž následuje do vesmíru své předchůdce MetOp-A a MetOp-B. Obě zařízení byla vypuštěna na oběžnou dráhu v letech 2006 a 12.

Postupné vynášení družic zajišťuje nepřetržitá pozorování široké palety atmosférických proměnných jako je teplota, vlhkost, množství stopových plynů, ozónu a rychlosti větrných proudů nad oceány.

Tato data jsou používána především pro numerické prognózy vývoje počasí, které jsou základem meteorologických předpovědí. Nejnovější studie ukazují, že mise MetOp-A a MetOp-B dokázaly redukovat chyby v jednodenních předpovědích o více než 27 procent.

Družice byly vyvinuté v ESA v rámci dohody o spolupráci s organizací EUMETSAT pro kosmický segment systému EUMETSAT Polar System. Zároveň jde o evropský příspěvek do vícedružicového systému sdíleného s americkou agenturou NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration).

Předpokládalo se, že každá nastupující družice převezme úkoly svého předchůdce. Jenže mimořádná kvalita znamená, že satelity MetOp-A i MetOp-B stále plně fungují.

Jakmile bude družice MetOp-C vypuštěna a prověřena před předáním do služby, získá organizace EUMETSAT trojici satelitů na stejné oběžné dráze. Reálně ale poletí v rozestupu 120 stupňů. Tato konstelace se stane dalším velkým přínosem pro meteorologické předpovědi.

Družice MetOp-C už je na evropském kosmodromu v Kourou již několik měsíců a po celou dobu se intenzivně připravuje na svůj start i následný život ve vesmíru.

Projektový manažer mise MetOp-C v ESA Stéfane Carlier k tomu uvádí: „MetOp je velkou družicí nesoucí širokou paletu přístrojů. Týmy ESA, EUMETSATu, společnosti Airbus Defence and Space a jednotlivých dodavatelů přístrojů pracovaly skutečně velmi tvrdě, abychom se dostali do tohoto bodu.“

„Mohli jsme se tak definitivně rozloučit, když byla družice zapouzdřena do aerodynamického krytu a v něm dopravena ke své nosné raketě Sojuz na startovací rampě.“

„Zatímco v den startu bude vše v rukách společnosti Arianespace, ESA stále bude hrát velkou roli. Naše týmy budou zde v Kourou během odpočítávání. Další týmy pak budou v Německu v řídicím středisku, přičemž tyto budou mít za úkol provést misi kritickými prvními dny na oběžné dráze.“

„Po startu bude vlastnictví družice MetOp-C předáno organizaci EUMETSAT.“

Družice MetOp-C bude vypuštěna 7. listopadu v 0:47 h GMT (1:47 h středoevropského času, což je 21:47 h místního času, ale ještě 6. listopadu).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.