Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice jsou klíčem k řešení problému nedostatku vody

Družice jsou klíčem k řešení problému nedostatku vody

22.3.2019

Družice jsou klíčem k řešení problému nedostatku vody

Dnes je Světový den vody, leč milióny lidí v Mozambiku, na Malavi nebo v Zimbabwe se musí vypořádávat s následky cyklónu Idai – a nedostatek kvalitní vody nemusí být v tomto případě tím prvním, co nám přijde na mysl jako problém po přírodní katastrofě. Jenže rozsáhlé povodně, jako v tomto případě, vedou k reálným problémům s přístupem k čisté vodě. Právě družice jsou přitom schopné pomoci s monitorováním zdrojů cenné vody.

Světový den vody OSN zdůrazňuje důležitost čisté vody a podporuje trvale udržitelné využívání. Letos je tématem Šestého udržitelného cíle (Sustainable Development Goal 6, SDG 6) OSN zajištění dostupnosti a udržitelnosti využívání vody pro všechny do roku 2030.

Více než dvě miliardy lidí žijí bez bezpečného vodního zdroje a další zhruba čtyři miliardy se potýkají s jejím nedostatkem nejméně jeden měsíc v roce: dosažení cíle „voda pro každého“ tak představuje nemalou výzvu. Ve spojení s narůstající globální populací a klimatickou změnou je pravděpodobné, že bude čím dál těžší ho dosáhnout.

Voda umožňuje životu na Zemi prosperovat. Existuje miliardy let, je součástí koloběhu v tocích, oceánech, jezerech, půdě, zvířatech a rostlinách – a znovu dokola. Voda, kterou dnes pijeme, byla dost možná kdysi dávno součástí dinosaura!

Náš nejcennější zdroj je pravděpodobně jednou z nejprapodivnějších věcí ve vesmíru. V rozporu se zákony chemie je totiž voda jediná známá látka, která se může přirozeně vyskytovat v plynné, kapalné a pevné podobě v relativně malém rozpětí tlaků a teplot, se kterým se můžeme setkat na povrchu Země.

Ačkoliv na Zemi nepociťujeme nedostatek vody, jen méně než tři procenta tvoří tzv. sladká voda. A její většina je vázána v ledovcích, přičemž méně než jedno procento je k dispozici pro pití a další domácí potřeby, zemědělství a průmysl.

Čistá voda je jednoznačně nejdůležitějším přírodním zdrojem na naší planetě, ale velmi rychle o ni přicházíme. Je to vidět třeba na mizejících vodních tělesech, jako je třeba Aralské moře.

Hojnost vody znamená ekonomický růst, ovšem její nedostatek způsobuje život ohrožující krize. Nikdy nebylo tak důležité řídit vodní zdroje efektivně a dobře hospodařit s každou kapkou. Družice kroužící kolem naší planety na oběžných drahách mohou v tomto procesu hrát důležitou roli.

Právě díky družicím máme mnohem lepší možnost než kdy dříve chápat a měřit procesy stojící za koloběhem vody, stejně jako dopady klimatických změn a lidské činnosti na něj. Umožňují nám – kromě jiného - měřit a sledovat měnící se tvary jezer, zásobníků vody a řek, takže je možné nachystat řešení a mít v ruce ty nejlepší podklady.

Vysoký podíl, zhruba sedmdesát procent, čisté vody je přitom využíván v zemědělství. Družice jako mise ESA SMOS nebo Sentinel systému Copernicus poskytují klíčové informace o vlhkosti půdy nebo stavu plodin. Tyto pak lze použít ke zvýšení účinnosti zavlažovacích postupů.

Data z mise Sentinel-2 jsou klíčem ke službě CLMS (Copernicus Land Monitoring Service), která poskytuje geografické informace o zemském pokryvu a jeho změnách, využití půdy, stavu vegetace, koloběhu vody a změnách povrchové energie. A to vše je k dispozici široké paletě uživatelů na celém světě.

Další organizace využívají družicová data v platformách, jako je EOResearch Synergise Blue Dot Observatory. Uživatelé tak mají snadný přístup k informacím monitorujícím změny vodních rezervoárů.

Družice jako Sentinel-1, Sentinel-2 (oba jsou součástí systému Copernicus) nebo CryoSat (ESA) jsou využívány k monitorování světových ledovců, jejichž stav má přímý a reálný dopad na světové zásoby vody. Například část Himalájí, která je známá jako „třetí pól“ (protože ledová pole ve velkých nadmořských výškách obsahují největší zásoby sladké vody mimo polární oblasti), poskytuje pitnou vodu více než 1,3 miliardě lidí v Asii. Tedy zhruba dvaceti procentům světové populace.

Žijeme v dobách, které z hlediska životního prostředí přinášejí nemalé výzvy. Stejně tak ovšem máme příležitosti, jaké nikdo jiný v historii neměl. Družicová technologie může pomoci získávat a sdílet informace s celým světem ku prospěchu všech.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril