Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Galileo poletí na raketě Ariane 6

Družice Galileo poletí na raketě Ariane 6

19.9.2017

Družice Galileo poletí na raketě Ariane 6

Čtyři z poslední série navigačních družic Galileo budou vypuštěny na palubě rakety Ariane 6. Jde o první kontrakt ESA, který počítá s využitím tohoto nového nosiče.

Dva starty jsou plánované na období mezi koncem roku 2020 a polovinou 2021, přičemž využijí rakety Ariane 62. Jde o konfiguraci budoucího evropského nosiče, která je nejvhodnější pro vynesení dvou navigačních družic (každé o hmotnosti 750 kg) na operační oběžnou dráhu ve výšce 23222 km.

Ariane 6 je nejnovější raketa z rodiny evropských nosičů, přičemž její vývoj stále probíhá. Je navrhována s ohledem na zajištění garantovaného přístupu do vesmíru pro Evropu za konkurenceschopnou cenu. Bude létat ve dvou konfiguracích, a to v závislosti na potřebách konkrétního zákazníka: Ariane 62 bude vybavena dvojicí pomocných motorů, Ariane 64 pak čtveřicí.

„Ariane 6 není jen v plném vývoji, ale již brzy bude nasazena do služby,“ poznamenává ředitel ESA pro kosmickou dopravu Daniel Neuenschwander. „Kontrakt je klíčovým krokem v následující zaváděcí fázi Ariane 6.“

Družice Galileo byly dosud vynášeny po dvojicích na palubách raket Sojuz nebo po čtveřicích na nosičích Ariane 5. V obou případech z Francouzské Guayany.

Další let Ariane 5 s družicemi Galileo je plánovaný na závěr letošního roku, přičemž při něm bude přidáno kvarteto družic ke stávající osmnáctikusové sestavě již se nacházející na oběžné dráze. V průběhu září dorazily první části nosiče na palubě lodi RORO (roll-on/roll-off) MN Colibri do Francouzské Guayany.

Kontrakt přitom počítá s tím, že využití Ariane 62 bude záviset na průběhu stavu vývoje – a že je možné využít i alternativní nosič Sojuz. Finální rozhodnutí bude přijato na konci roku 2018, což je zhruba dva roky před prvním startem.

Galileo je vlastní evropský družicový navigační systém, který poskytuje širokou paletu pozičních, navigačních a časových služeb pro Evropu i celý svět.

Dalších osm družic Galileo ze třetí výrobní série (Batch 3) bylo objednáno loni v červnu. Doplní tak 26 dosud vyrobených.

Systém Galileo má nyní ve vesmíru 18 družic, přičemž své úvodní služby začal poskytovat 15. prosince 2016. Šlo o první z několika kroků na cestě k plnému operačnímu provozu.

Několik následujících startů dokončí budování konstelace, která tak bude postupně vylepšovat výkon systému a jeho celosvětovou dostupnost.

Kontrakt s Arianespace podepsal ředitel programu Galileo a s navigací spojených služeb v ESA Paul Verhoef a CEO Arianespace Stéphane Israel. ESA podepsala kontrakt jménem Evropské unie reprezentované Evropskou komisí – vlastníkem systému Galileo. Komise a ESA mají delegační dohodu, která dovoluje ESA fungovat jako zmocněnec oprávněný jednat jménem komise.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.