Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice EDRS-C byla připojena k nosné raketě

Družice EDRS-C byla připojena k nosné raketě

6.8.2019

Družice EDRS-C byla připojena k nosné raketě

Druhá družice, která se přidá k formující se konstelace evropského systému EDRS (European Data Relay Systém) byla spojena se svou nosnou raketou.

Družice EDRS-C se připravuje ke startu v 6. srpna z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) na palubě rakety Ariane 5.

Systém EDRS dovoluje téměř živě sledovat naši planetu, čímž urychluje reakci na nouzové situace a podporuje vývoj nových produktů i služeb, které vytváří pracovní místa a zvyšují prosperitu.

Soukromý operátor Airbus označuje systém EDRS jako „kosmickou datovou dálnici“. Systém využívá inovativní laserovou technologii, která dramaticky redukuje čas potřebný družicemi dálkového průzkumu Země k dodání informací do řídicího střediska.

Namísto odesílání dat z družic dálkového průzkumu na Zemi – což znamená typicky prodlevu nejméně 90 minut, protože informace mohou být přenášeny pouze z družice v rámci přímé viditelnosti – systém odesílá data z nízké oběžné dráhy ke družicím EDRS, které jsou na vyšší, geostacionární oběžné dráze.

Družce EDRS jsou totiž v trvalém kontaktu s pozemními stanicemi a mohou tak přenášet data zpět na Zemi téměř okamžitě.

Družice jsou schopné přenášet data rychlostí až 1,8 Gbit/s.

EDRS je nový nezávislý evropský družicový systém, který představuje partnerství soukromého a veřejného sektoru mezi ESA a společností Airbus. Je součástí snahy ESA o maximalizaci přínosu pro průmysl využitím efektivního řízení spojeného s nejlepšími komerčními praktikami.

„Jakmile družice EDRS-C doplní svoji sesterskou družici EDRS-A na oběžné dráze, významně vzroste kapacita a dosah systému. To dovolí společnostem v Evropě a Kanadě vyvinout nové služby a produkty,“ uvádí projektový manažer systému EDRS v ESA Michael Witting.

„ESA podporuje inovace tím, že snižuje riziko investic partnerů, kteří pak snáze naplní potřeby trhu.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.