Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice CryoSat odhalila odtok ledovců pod ledem v Antarktidě

Družice CryoSat odhalila odtok ledovců pod ledem v Antarktidě

9.2.2017

Družice CryoSat odhalila odtok ledovců pod ledem v Antarktidě

Inovativní způsob využití mise ESA CryoSat ukázal, jak jezera pod ledovcem Thwaites odtékají do Amundsenova moře. Jde o největší kdy zaznamenaný odtok v oblasti západní Antarktidy.

Nové informace pomáhají vědcům lépe pochopit to, co se děje pod povrchem ledu a jaký to má vliv na rychlost pohybu ledovců směrem k oceánu.

Thwaites a sousední ledovec na Borovicovém ostrově jsou nejrychleji ustupující ledovce v ledovém pokryvu západní Antarktidy.

Ačkoliv tento pokryv je místy až 2 km silný, většina jeho dna je hluboko pod hladinou moře. Díky tomu je náchylný k různým změnám, a to zvláště když se teplé oceánské vody dostanou zespodu pod ledovec.

Pochopení pohybů těchto ledovců je přitom kritické pro předpovídání toho, jak se ledový pokryv bude chovat v budoucnu a jaký to může mít vliv na mořskou hladinu.

Studie publikovaná v časopise The Cryosphere vysvětluje, jak jsou měření z družice CryoSat zpracovávaná novým způsobem. V roce 2013 podle nich odtekla čtyři propojená jezera pod ledovcem Thwaites do oceánu.

Jezera pod ledovci byla objevena na mnoha místech Antarktidy a jsou obvykle spojována s rychle tekoucími ledovci. Ovšem toto je poprvé, co byly objevené a následně došlo k zaznamenání jejich odtoku do Amundsenova moře. Jde o vzácný jev i proto, že k vyprázdnění jezer dochází jednou za přibližně dvacet až osmdesát let.

Voda pod ledovým příkrovem hraje důležitou roli v rychlosti posunu ledovců do moře. A to proto, že vrstva rozpuštěného ledu redukuje tření mezi ledem a kamenitým podložím.

A navíc: pokud se odtokové kanály formují pod ledem, „mažou“ lože ledovce.

Benjamin Smith z University of Washington je hlavním autorem studie a k celé věci řekl: „Je to poprvé, co jsme byli schopni monitorovat jak změny elevace i rychlosti pohybu ledu v takovémto detailu na tak velké oblasti.“

„Bez družice jako je CryoSat bychom pravděpodobně nebyli schopni zaregistrovat odtok jezer a díky tomu jsme mohli odhadnout vliv na rychlost pohybu ledu.“

„Všechny tyto informace nám vypověděly mnoho o tom, jaký má vliv pohyb vody u dna ledovce na rychlost jeho posunu. A také, jaké procesy potřebujeme pochopit, abychom mohli lépe předpovídat budoucnost ledovce Thwaites.“

Noel Gourmelen z University of Edinburgh vysvětluje: „Opakovaná pozorování družice CryoSat při přeletech nad oblastí Thwaites ukázala, že povrch ledu poklesnul o několik metrů poté, co vody odtekla ze čtyř jezer pod ledovcem. Jezera měla plochu přibližně 700 kilometrů čtverečních.“

„Průměrně z ledovce Thwaites odplyne ročně zhruba 135 kilometrů krychlových ledu do moře, přičemž odtok z jezer k tomu přidal ještě dalších 3,5 krychlového kilometru vody.“

„Krom toho narostla rychlost pohybu ledovců o zhruba 10 procent a podílela se na odtání zhruba 150 kilometrů krychlových každoročně v letech 2013 a 14.“

Odtok měl největší vydatnost zhruba 240 metrů krychlových za sekundu, což je největší kdy zaznamenaný odtok z jezer pod ledovcem. Jde přitom o zhruba čtyřikrát větší vydatnost, než má řeka Temže v Anglii.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.