Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Cheops otevírá okno do nebe

Družice Cheops otevírá okno do nebe

7.2.2020

Družice Cheops otevírá okno do nebe

Šest týdnů po vypuštění družice ESA Cheops (Characterising Exoplanet Satellite) byl otevřený kryt jejího teleskopu. Jde o součást uvádění zařízení do provozu.

Od vypuštění družice Cheops 18. prosince 2019 pokračuje projekt hladce a úspěšně. Postupuje se podle plánovaných operací a testovacích aktivit.

Úvodní fáze startu a oživení na oběžné dráze (LEOP, Launch and Early Orbit Phase) byla bezchybně dokončena 22. prosince a palubní přístroj byl poprvé zapnutý 8. ledna 2020. Do konce ledna proběhlo mnoho testů jeho stavu a kalibračních aktivit, které demonstrovaly, že pracuje dle očekávání a je připravený na to vystavit svoji optickou soustavu přímému světlu.

A tak 29. ledna v 7:38 h nastal jeden z okamžiků pravdy mise, když byl odklopený kryt teleskopu. Díky této nevratné operaci mohl přístroj poprvé spatřit oblohu. Byl to vrcholný okamžik mise, k němuž celý projektový tým roky směřoval.

„Otevření krytu teleskopu bylo kritickou operací pro družici Cheops, neboť jí to umožnilo pozorovat cílové hvězdy. Jsme proto nadšení, že k ní došlo zcela bez problémů,“ komentuje projektová manažerka mise Cheops v ESA Nicola Rando.

Hlavním cílem mise Cheops je pozorovat blízké a jasné hvězdy, o kterých víme, že kolem nich krouží planety. Mise má studovat tyto planety, když budou tranzitovat před svými mateřskými hvězdami a blokovat tak zlomek jejich světla. Díky tomu bude možné sledovat jejich velikost s bezprecedentní přesností.

Signál přechodu exoplanety může být extrémně slabý, zvláště pak v případě nejmenších planet. Jeho měření s vysokou přesností potřebné pro zkoumání vlastností planet představuje skutečnou pozorovatelskou výzvu, která může být naplněna pouze z vesmíru. Zároveň vyžaduje, aby přístroj i družice byly extrémně stabilní.

Jedním z klíčových prvků mise je 95 cm dlouhý tubus, který stíní teleskop observatoře Cheops před přímým světlem a minimalizuje světelné znečištění z nechtěných zdrojů, jako je třeba světlo odrážené planetou Zemí.

Kryt teleskopu družice Cheops, který by se dal přirovnat ke krytu objektivu fotoaparátu, zakrývá přední část tubusu a chrání vědecký přístroj před prachem a zdroji jasného světla (například před přímým slunečním svitem) během testování, startu a prvních fází testování na oběžné dráze.

Otevření krytu teleskopu na oběžné dráze bylo kritickou procedurou pro misi, které bylo monitorováno členy testovacího týmu ve středisku letových operací v Torrejón nedaleko španělského Madridu.

Mechanismus otevírání byl postavený na šroubu obklopeném pouzdrem vyrobeným ze slitiny s tvarovou pamětí. Zahřátí pouzdra způsobilo, že se natáhlo a přetrhlo šroub. To pak umožnilo pružinovému mechanismu odklopit kryt – a ukázat tak teleskopu hvězdnou oblohu. Kryt teleskopu je nyní trvale uzamčený v otevřené pozici háčkem se záklopkou.

„Takovýto otevírací mechanismus je extrémně spolehlivý, neboť byl intenzivně testován jak na zemi, tak už má za sebou celou řadu letů při předchozích kosmických misích. I tak šlo ale o nervydrásající moment sledovat otevírání krytu. Jsme proto všichni nesmírně rádi, že teleskop otevřel své oči pozorování vesmíru,“ uvedl přístrojový technik mise ESA Cheops Francesco Ratti.

Vykonání kritické procedury je klíčovým krokem na cestě k rutinním pozorováním teleskopu Cheops. Během následujících týdnů bude testovací tým prověřovat detektor družice a jeho schopnosti. Tím se ověří, zdali pracuje tak, jak byl zkonstruován a jak bylo požadováno, aby mohl detekovat tranzity exoplanet a odpovídat na ambiciózní vědecké výzvy.

Cheops je mise ESA realizovaná ve spolupráci se Švýcarskem, přičemž se na ní podílejí Belgie, Francie, Itálie, Maďarsko, Německo, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie.

ESA je architektem mise Cheops, který je zodpovědný za prokuru a testování družice, její startu, testování, uvedení do provozu a zajišťování části vědeckého programu. Hlavním kontraktorem pro návrh a výrobu družice byla firma Airbus Defence and Space ze Španělska. Konsorcium jedenácti členských zemí ESA pod vedením Švýcarska pak poskytlo základní elementy pro misi.

Cheops je mise malá (Small, tedy třídy S) z vědeckého programu ESA. Mise třídy S mají mnohem menší rozpočet než mise L (Large) a M (Medium) a také mají mnohem kratší dobu realizace od fáze projektu ke startu. Díky omezenému rozpočtu je třeba využít technologií, které už dříve byly odzkoušené a otestované ve vesmíru. Mnoho úkol řešených běžně na úrovni ESA je pak řešeno ad hoc sestaveným konsorciem. V případě mise Cheops jde o operační provoz, kde letové operační středisko vytvořila organizace INTA ve španělském Torrejón de Ardoz a vědecké operační středisko vzniklo na půdě švýcarské University of Geneva.

Osmdesát procent vědeckého pozorovacího času mise Cheops je věnováno „garantovanému pozorovacímu času“, který definuje vědecký tým mise Cheops (Cheops Science Team). Zbývajících dvacet procent je k dispozici astronomické komunitě ve formě programu „hostující pozorovatelé“ (Guest Observers) řešeného na úrovni ESA. V jeho rámci jsou návrhy vybírané v otevřeném řízení podle výše vědecké hodnoty.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril