Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Cheops absolvovala závěrečnou revizí před cestou na kosmodrom

Družice Cheops absolvovala závěrečnou revizí před cestou na kosmodrom

1.8.2019

Družice Cheops absolvovala závěrečnou revizí před cestou na kosmodrom

Družice Cheops (Characterising Exoplanet Satellite) prošla úspěšnou finální revizí před startem na palubě rakety Sojuz z evropského kosmodromu Kourou (stát Francouzská Guayana).

Všechna technická hodnocení klíčových aspektů provedená společností Arianespace, včetně hodnocení vzletové trajektorie a oddělení nákladu, ukázaly pozitivní výsledky.

„Jsme nadšení, že jsme prošli skrze tento důležitý mezník a dostali jsme od Arianespace zelenou,“ uvádí projektový manažer mise Cheops v ESA Nicola Rando.

Letový řád společnosti Arianespace pro následující měsíce nyní prochází revizí, takže datum dopravy družice Cheops na kosmodrom a přesný termín vypuštění budou potvrzeny později. Mise zatím směřuje ke startu v posledním čtvrtletí roku 2019.

Cheops je mise určená ke studiu exoplanet. Bude pozorovat jasné hvězdy, o kterých víme, že jsou hostiteli planet. Má měřit drobné odchylky v jasnosti hvězd, když dochází k tranzitu planet přes hvězdný disk.

Mise se bude orientovat na hvězdy hostující planety o velikosti od Země do Neptunu, přičemž bude co nejpřesněji měřit právě rozměry. Tento údaj společně se známou informací o hmotnosti planet umožní vědcům určit jejich hmotnost, což je první krok k další charakterizaci těchto extrasolárních světů. Hustota planety poskytuje důležité informace o jejím složení a struktuře, což například ukazuje, zdali je převážně kamenná či plynná, nebo dokonce hostí významné oceány.

„Už se těším na začátek našeho vědeckého dobrodružství, kdy se podíváme na některé ze známých exoplanet ve velkých detailech,“ konstatuje projektový vědec mise Cheops v ESA Kate Isaak.

Cheops odstartuje jako sekundární náklad na raketě Sojuz-Fregat, když bude sdílet cestu do vesmíru s družicí, která bude součástí italské konstelace Cosmo-SkyMed.

Nosná raketa dopraví do vesmíru i pětici „cubesat“, malých družic vycházejících ze standardizovaných 10 cm krychlí. Mezi nimi bude satelit OPS-SAT od ESA, který bude demonstrovat vylepšené schopnosti řízení kosmických misí poté, co družice budou létat s mnohem výkonnějšími počítači, než dnes.

Přesné datum startu bude oznámeno ihned, jakmile ho potvrdí společnost Arianespace.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.