Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Artemis: tichá pošta pro zásobovací misi ATV

Družice Artemis: tichá pošta pro zásobovací misi ATV

30.3.2012

Družice Artemis: tichá pošta pro zásobovací misi ATV Komunikační družice ESA Artemis má opět důležitou práci: nyní zajišťuje bezpečný přílet třetího evropského „kosmického náklaďáku“ ATV (Automated Transfer Vehicle) se zásobami k Mezinárodní kosmické stanici.

ATV Edoardo Amaldi se zásobami pohonných látek, vody, kyslíku, vzduchu, jídla, oblečení, vědeckých přístrojů a náhradních dílů je pro kosmonauty pracující na stanici skutečnou bonanzou. Bezpečné doručení zásilky je pro orbitální základnu zkrátka kritické.

Družice Artemis je vyhrazena pro ATV-3 po celou dobu samostatného letu až po okamžik připojení ke kosmické stanici. Záložní spojení mohou poskytnout družice NASA.

Artemis zprostředkovává komunikaci mezi zásobovací družicí Edoardo Amaldi a řídícím střediskem (ATV Control Centre) v Toulouse (Francie).

Družice se nachází ve výšce zhruba 36 tisíc kilometrů nad rovníkem na pozici 21,4 stupně východní délky – přímo nad Demokratickou republikou Kongo. Artemis předává telemetrii a příkazy z a do řídícího střediska kdykoliv má kosmickou stanici nebo ATV v přímém výhledu.

Protože ATV-3 oblétá zeměkouli, má na každém Artemis téměř čtyřicet minut nepřetržitého kontaktu.

Také první dvě mise ATV byly podporovány satelitem Artemis. Ve spolupráci s NASA byla družice Artemis použita jako hlavní zprostředkovatel komunikace během připojení „kosmického náklaďáku“ ke stanici a zároveň sloužila jako záložní prostředek během přibližování, setkání, odpojování a řízeného zániku.

Jedná se o první družici ESA pro zprostředkování datového toku. Do vesmíru se dostala před více než deseti lety a do satelitní komunikace přinesla mnoho přelomových technologií.

Družice Artemis například vytvořila první laserovou datovou komunikační linku mezi dvěma satelity na různých oběžných drahách. Byla první komunikační stanicí v historii, která byla v době svého pobytu zgruntu přeprogramována. A šlo o první satelit, který se na geostacionární oběžnou dráhu dostal výhradně vlastními silami s pomocí iontových motorů. Mimochodem, i zde má rekord: cesta na geostacionární dráhu jí trvala rekordně dlouho.

Satelit Artemis je předchůdce nového evropského systému EDRS (European Data Relay System), který je v rámci partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP, public–private partnership) připravovaný ESA a Astrium Services.

Pro další informace (v angličtině) klikněte na odkazy v pravém sloupci.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.