Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Aeolus se připravuje na cestu za větrem

Družice Aeolus se připravuje na cestu za větrem

25.7.2018

Družice Aeolus se připravuje na cestu za větrem

Vypuštění družice Aeolus – mise ESA, která bude mapovat zemské větrné proudy v reálném čase – se velmi rychle blíží. Plánováno je na 21. srpna z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). S příznivým větrem v zádech aktuálně letové týmy připravují toto unikátní zařízení na nadcházející cestu do vesmíru.

Družice Aeolus nese sofistikovaný laserový přístroj pojmenovaný Aladin. Kombinuje dva silné lasery, velký teleskop a extrémně citlivé receptory, což z něj dělá jeden z nejpokročilejších přístrojů, jaké se kdy dostaly na oběžnou dráhu.

Družice už má za sebou všechny testy, které byly nezbytné pro její připravenost na náročnou cestu vesmírem. V polovině roku pak absolvovala dvanáctidenní plavbu přes Atlantický oceán z Francie na evropský kosmodrom v Kourou (Francouzská Guayana).

K vypuštění družice má dojít 21. srpna ve 21:20 h GMT (23:20 h středoevropského času) na nosné raketě Vega.

„Příjezd družice Aeolus na kosmodrom znamená konec intenzivního šestnáct let trvajícího plánování, testování a výroby generacemi techniků a vědců,“ komentuje manažer operací mise Aeolus Juan Piñeiro.

„A nyní vidíme, že znalosti a zápas těchto bezpočetných jednotlivců začínají přinášet plody. Již brzy družice Aeolus zahájí svoji misi a začne přinášet důkazy, že může splnit všechny ambiciózní cíle mise.“

 

Komplexní svět větrných proudů

Dnes je jednou z největších výzev v oblasti přesné předpovědi počasí získání dostatečného množství informací o zemských větrných proudech. Družice Aeolus bude první v historii, která bude provádět přímá měření větrných proudů z vesmíru. A to od zemského povrchu skrze troposféru až do výše 30 km, do stratosféry. Díky tomu bude získávat informace, které by měly výrazně zlepšit kvalitu předpovědi počasí.

Vedoucí letových operací v ESA Paolo Ferri k tomu dodává: „Mise Aeolus bude skvělým přírůstkem do naší rodiny družic, které bez ustání pozorují Zemi a které přinášejí úžasné pohledy na naši planetu. Aeolus přitom bude mít za úkol nahlédnout do dynamiky atmosféry a klimatických procesů. Tedy do systémů, které mají přímý vliv na náš každodenní život, stejně jako mají dopady na naši budoucnost.“

Družice Aeolus bude létat nepřetržitě od pólu k pólu po tzv. slunečně-synchronní dráze. Na ní bude přelétat nad jedním konkrétním bodem zemského povrchu ve stejný čas na každém obletu Země. Vždy také bude mít stejnou polohu ve vztahu ke Slunci.

Aeolus poletí po dráze „úsvit/západ“, kdy bude jakoby sledovat terminátor (hranici zemského stínu). Díky tomu budou panely slunečních baterií dostávat stále stejné světlo od Slunce.

 

Příprava na každou situaci

V rámci přípravy na tuto unikátní misi strávily týmy ve středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) mnoho měsíců nácvikem zvládání všech možných situací, které mohou během startu nastat.

Jakmile se družice vydá do vesmíru, projde kritickou a komplexní fází nazývanou zkráceně LEOP (Launch and Early Orbit Phase), během níž budou nejprve řídicí systémy a následně i přístroje postupně aktivovány na kontrolu stavu a správné funkčnosti.

Jde o riskantní dobu, kdy je družice nezvykle zranitelná: ještě není plně funkční, ale zároveň už je zcela vystavena drsným podmínkám vesmíru.

Letový ředitel mise Aeolus Pier Paolo Emanuelli se k této specifické době vyjadřuje takto: „Každá družice má své unikátní cíle, oběžnou dráhu a požadavky – a Aeolus není výjimkou. Týmy perfektně připravených inženýrů, specialistů na letovou dynamiku a experti na řídicí systémy i pozemní stanice se chystá na to, co má družice dělat, kdy a jak jí v tom případně pomoci.“

„Je to velmi náročný, ale zároveň krásný čas!“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril