Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Aeolus na startovací rampě

Družice Aeolus na startovací rampě

15.8.2018

Družice Aeolus na startovací rampě

Družice ESA Aeolus pro studium větrných proudů je připravena ke startu z evropského kosmodromu v Kourou (Francouzská Guayana). Nejnovější družice řady Earth Explorer se zde od počátku července připravuje na start do vesmíru 21. srpna ve 21:20 h GMT (23:20 h středoevropského času).

Družice Aeolus byla uložena pod aerodynamický kryt nosné rakety Vega v první polovině srpna. Následně putovala na startovací rampu, byla umístěna na její obslužnou věž a posléze připojena k již nachystané raketě.

Podobně jako všechny ostatní mise ESA z kategorie Earth Explorer vyplní Aeolus mezeru v našich znalostech o tom, jak naše planeta pracuje a ukáže, jak inovativní technologie mohou být využity při pozorování Země z vesmíru.

Družice Aeolus nese jeden z nejsofistikovanějších přístrojů, jaký se kdy vydá na oběžnou dráhu.

Přístroj Aladin je první svého druhu, přičemž nese revoluční laserovou technologii, která bude generovat pulzy v ultrafialovém spektru vysílané dolů do atmosféry. Ty budou vytvářet profil světových větrných proudů. Jde o zcela nový přístup ke studiu zemských větrných proudů.

Vyvinout podobnou technologii bylo mimořádně obtížné a trvalo několik let, než se dostala do použitelného stavu.

Ředitel ESA pro programy dálkového průzkumu Země Josef Aschbacher k tomu uvedl: „Mise Aeolus rozhodně představovala technickou výzvu. Ostatně, je kompletně nová. Větrné proudy totiž nikdy nebyly z vesmíru měřené tímto způsobem.“

„Družice Aeolus představuje zásadní změn u v pochopení dynamiky naší atmosféry. Díky tomu bude mít zásadní význam pro zlepšení předpovědi počasí.“

„Vývoj byl poněkud trnitý, ale nyní jsme všichni nadšení z toho, že vidíme družici na startovací rampě očekávat svůj velký den.“

Vytvořením profilu nejspodnějších 30 km vrstev atmosféry dá Aeolus vědcům globální informace o rychlosti větrných proudů v reálném čase.

Vylepší naše pochopení toho, jak jsou navzájem propojeny vítr, tlak a vlhkost.

Tato nová mise nabídne i pohled na to, jak větrné proudy ovlivňují výměnu tepla a vlhkosti mezi zemským povrchem a atmosférou. Jde přitom o důležité aspekty, které mají velký význam pro pochopení klimatických změn.

Kromě posunu našich vědeckých znalostí a zlepšení předpovědi počasí budou data z mise Aeolus použitá pro vytvoření modelů kvality ovzduší, což zlepší předpovědi výskytu prachu a dalších částic. Jde o něco, co má významný vliv na veřejné zdraví.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.