Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Aeolus na cestě ke zlepšování předpovědi počasí

Družice Aeolus na cestě ke zlepšování předpovědi počasí

13.5.2019

Družice Aeolus na cestě ke zlepšování předpovědi počasí

Vyhodnocování kvality dat získávaných z vesmíru zcela novou technologií představuje skutečnou výzvu. A to je přesně to, čemu inženýři a vědci věnovali svůj čas v uplynulých měsících, takže nyní mohou být data o světových větrných proudech získávaná družicí Aeolus zapracovávána do modelů předpovědi počasí.

Družice Aeolus, která je součástí širší rodiny ESA Earth Explorer a která je vybavená přelomovou laserovou technologií, byla vypuštěna v srpnu 2018.

Inovativní přístroj Aladin, který se skládá ze silného laseru, teleskopu a velmi citlivého přijímače, měří větrné proudy emisemi krátkých silných pulzů ultrafialového světla směrem dolů do atmosféry.

Jde o první družicovou misi získávající globální profily zemských větrných proudů. Její pozorování v téměř reálném čase budou již brzy dostupná tvůrcům předpovědí počasí na celém světě. Data z družice pomohou zlepšit kromě předpovědí také naše chápání dynamiky atmosféry, stejně jako procesy spojené s proměnami klimatu.

Před tím, než ESA bude moci deklarovat, že data jsou dostatečně kvalitní pro použití v předpovědích počasí, musí být tato pečlivě kalibrována a ověřena. Částí tohoto procesu je sbírání dat o větrných proudech, aerosolech a oblačnosti z pozemních základen, letadel nebo dalších družic. Získaná měření pak byla srovnávaná s výstupy družice Aeolus.

V souvislosti s přípravami na zařazení dat z mise Aeolus do předpovědí počasí začalo množství meteorologických středisek na celém světě srovnávat data z družice se svými stávajícími modely.

Takže po několika měsících kalibrace a ověřování se více než stovka vědců a techniků z univerzit, výzkumných ústavů a meteorologických středisek v Evropě, Spojených státech, Kanadě, Japonsku a Číně sešla ve středisku ESA pro dálkový průzkum Země v Itálii. Zde pak provedla revizi výstupů z měření družice Aeolus.

Předběžné analýzy provedené evropským střediskem ECMWF (European Centre for Medium-range Weather Forecast) a německou meteorologickou službou DWD (Deutscher Wetterdienst) ukazují, že data z družice Aeolus zlepšují kvalitu předpovědí počasí. Zvláště pak v troposféře, která je součástí atmosféry mezi zemským povrchem a přibližně 16 km výšky.

Vědecký pracovník ECMWF Lars Isaksen dodává: „Přístroj Aladin na misi Aeolus je jediným zařízením schopným sledovat profily věrných proudů přímo z vesmíru. Přitom právě větrné profily, zvláště nad odlehlými oblastmi, jsou velmi důležité pro vytváření numerických předpovědí počasí.“

„ECMWF je silně zapojena do zpracování, kalibrace a ověřování dat z mise Aeolus. Během pouhých sedmi měsíců od vypuštění družice jsme společně s dalšími meteorologickými středisky provedli celou řadu studií dopadu zanesení nově získaných dat do používaných modelů.“

„Tyto výsledky jsou velmi slibné a naznačují, že data o větrných proudech z družice Aeolus zlepšují předpovědi počasí a lépe pomáhají pochopit globální koloběh větru.“

Příkladem výsledků prezentovaných na workshopu byla bouře, která zasáhla Velkou Británii a část Evropy 10. března, nebo cyklón Idai, který zdevastoval Mozambik, Malawi a Zimbabwe.

Největší přidaná hodnota pozorování jednoho jevu pomocí různých družicových přístrojů je v tom, že s pomocí získání množství informací lze stanovit mnohem přesněji předpověď počasí. Lidé v ohrožení extrémním počasím pak mají čas připravit se na jeho příchod.

Letový manažer mise Aeolus v ESA Tommaso Parrinello k tomu poznamenává: „Jsme nadšení z dat, která nám dodává družice Aeolus. Navíc jsme zjistili, že tato mise může doplňovat komplementární informace k družicím vybaveným optickými přístroji jako je Copernicus Sentinel-3 a k družicím nesoucím radary jako je Copernicus Sentinel-1.“

„Probíhající srovnání s pozemními přístroji a stávajícími modely počasí pomáhají zpřesnit zpracování dat. Očekáváme, že do konce letošního roku budou data z mise Aeolus na dostatečné úrovni a poté budou připravena jak pro vědecký výzkum, tak pro plné využívání při předpovídání počasí.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.