Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice a Slunce spojují izolované komunity na světě

Družice a Slunce spojují izolované komunity na světě

8.12.2011

Družice a Slunce spojují izolované komunity na světě Pozornost ESA na Světovém ekonomickém fóru upoutal mobilní telefon, který spojuje odlehlé komunity pomocí družicového spojení a solární energie.

Irská společnosti Altobridge se po vývoji solární energií napájené základnové stanice, která propojuje odlehlé komunity se světem pomocí satelitního spojení, opět obrátila s žádostí o pomoc na ESA. Předmětem žádosti je pomoc s uváděním dalšího revolučního produktu na trh.

„Jsme upřímně potěšeni, že můžeme pomoci s výzkumem a vývojem tohoto zařízení, protože umožňuje spojení s odlehlými zemědělskými komunitami, které by jinak čekaly nekonečné roky na klasické telefonní spojení,“ vysvětluje specialista pro družicovou komunikaci v ESA Michele Le Saux.

„Tato technologie nabízí inteligentní využití celého přiděleného pásma. Stejně tak nám připomíná, že byznys se dá dělat i ve chvíli, kdy máme z každého zákazníka jen velmi malý obrat.“

S pomocí ESA byla firma Altobridge schopná přidat k zařízení několik technických vlastností, například lokální přepínání hovorů nebo inteligentní přesměrování hovorů do dalších uzlů v rámci veřejné mobilní sítě.

Cenu zařízení se podařilo snížit tím, že jeho jádrem se stal běžný počítač s jedinou základní deskou. Ten je vložený do lokální přenosové stanice, která pokrývá signálem své okolí. Navíc se vyznačuje nízkou spotřebou.

Díky ESA společnost Altobridge ukázala, že je možné poskytovat mobilní služby s pomocí efektivního satelitního připojení. K zásadním zlepšením přitom patří patentované zpracovávání hovorů a kódování signálu.

Tyto základnové stanice jsou již v současné době používané lokálními komunitami v Asii, Africe, na ostrovech v Tichém oceánu a nejnověji také v severním Iráku.

V červnu letošního roku získala firma Altobridge za svoji činnost v rámci Světového ekonomického fóra ocenění jako jeden z technologických průkopníků pro rok 2012.

Toto každoročně udělované ocenění je určeno pro firmy, jejichž technologie „slibuje výrazným způsobem zasáhnout to, jakým způsobem funguje obchod a společnost“.

Mezi minulými vítězi soutěže najdete firmy Google, Twitter, Foursquare, Spotify, OpenDNS nebo Brightcove.

„Před několika lety jsme navštívili malajský ostrov Borneo a měli možnost si přímo s místními obyvateli pohovořit o jejich představách o komunikaci stejně jako o jejich potřebách nebo možnostech,“ vysvětluje výkonný ředitel Altobridge Mike Fitzgerald.

„Následně jsme pracovali ruku v ruce s poskytovateli služeb, abychom co nejlépe pochopili všechny výzvy, před kterými stojíme při pokusu zajistit nízkonákladovou mobilní komunikaci pro odlehlé oblasti.“

„ESA pro nás přitom byla klíčovým partnerem a podporovatelem ve všech fázích výzkumu a vývoje. Bez jejích rad a podpory bychom náš záměr nikdy nebyli schopni dotáhnout do vítězného konce.“

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.