Česky English

Úvodní stránka Aktuality Druhá družice „kosmické datové dálnice“ je připravena na zahájení provozu

Druhá družice „kosmické datové dálnice“ je připravena na zahájení provozu

23.1.2020

Druhá družice „kosmické datové dálnice“ je připravena na zahájení provozu

Druhá družice z evropské „kosmické datové dálnice“ (SpaceDataHighway) dorazila na svoji pracovní oběžnou dráhu a dokončila zkoušky.

Systém EDRS (European Data Relay System) provozovaný komerčním operátorem Airbus používá inovativní laserovou technologii, která dovoluje družicím dálkového průzkumu Země předávat informace do středisek zpracování v téměř reálném čase. Díky tomu dochází ke zrychlení procesů v okamžiku nouze, stejně jako k vývoji nových služeb a produktů.

Družice EDRS-C je druhé zařízení zařazené do systému, přičemž první byla vypuštěna loni 6. srpna.

Po vynesení na úvodní oběžnou dráhu nosičem Ariane 5, se vydala EDRS-C vlastními silami na geostacionární oběžnou dráhu 36 tisíc kilometrů nad Zemí. Stalo se tak díky pěti zážehům apogeového motoru a několika dalším drobným korekcím dráhy.

Družice byla následně důkladně otestována, aby bylo jisté, že všechny její komponenty pracují dle očekávání.

Řízení družice bylo možné po zkouškách předat společnosti Airbus. V následujících měsících bude vyladěna práce laserového komunikačního terminálu – i v tomto případě jde o součást nominální testovací sekvence. Aby byly celé zkoušky co nejreálnější, budou prováděny se čtyřmi družicemi dálkového průzkumu Země systému Copernicus.

V průběhu jara se pak očekává zahájení komerčního provozu systému.

Družice také nese komerční vybavení provozované britským družicovým operátorem Avanti, které je už teď připraveno zahájit dodávku komunikačních služeb.

EDRS je projekt veřejného a soukromého partnerství ESA a Airbusu, který je součástí snahy ESA o spojení průmyslu kolem velkých programů. Tím dojde k podpoře vývoje, z čehož budou mít všechny zapojené strany ekonomický přínos.

První družice systému EDRS, EDRS-A, byla vypuštěna v lednu 2016.

Od té doby přenesla 1,7 patabajtů, což je ekvivalent 20 tisíc filmů v ultravysokém rozlišení. Kdybychom si je pustili v řadě, běžely by 24 hodin denně téměř 4,5 roku.

Data byla přenesena během téměř třiceti tisíc optických mezidružicových spojení navázaných se čtyřmi družicemi Sentinel systému Copernicus.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril