Česky English

Úvodní stránka Aktuality Drak na palubě

Drak na palubě

28.5.2012

Drak na palubě První komerční dopravní loď Dragon byla úspěšně připojena k Mezinárodní kosmické stanici. Kosmonaut ESA André Kuiers společně s dalšími členy posádky přivítal novou nákladní loď a postupně provádí vykládku zásob a vědeckých experimentů.

Před přiblížením ke kosmické stanici předvedl Dragon širokou paletu svých manévrovacích možností. Ve vzdálenosti 250 metrů dalo pozemní řídicí středisko souhlas se vstupem do bezpečnostní zóny ISS.

Dragon se opatrně přibližoval 2,5 hodiny a následně se zastavil ve vzdálenosti 10 metrů od komplexu. V tomto okamžiku André Kuipers a astronaut NASA Don Pettit převzali řízení a zachytili plavidlo pomocí robotické ruky stanice.

Na rozdíl od zásobovací lodi ESA ATV (Automated Transfer Vehicle) nebo ruských dopravních sojuzů či progressů, Dragon není navržený pro samostatný přílet ke stanici. Je odkázaný na kosmonauty, kteří použijí dlouhé robotické rameno, zachytí jej a bezpečně přesunou na jeden ze staničních stykovacích uzlů.

André Kuipers sledoval přibližování lodi Dragon z pozorovacího modulu Cupola a následně fungoval jako pár „očí navíc“ pro Dona Pettita řídicího robotickou ruku. Jakmile došlo k bezpečnému zachycení, André převzal řízení a přesunul dopravní loď vedle laboratoře ESA Columbus.

Dragon bude odpojený z orbitální základny a následně se vrátí na Zemi příští středu, kdy se počítá s jeho přistáním u kalifornského pobřeží.

Jako součást svého nákladu dopraví Dragon na Zemi výsledky z experimentů ESA, které se skládají z kovových slitin a vzorků lidského imunitního systému.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA). 

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.