Česky English

Úvodní stránka Aktuality Dopad do bláta na Marsu

Dopad do bláta na Marsu

15.9.2017

Dopad do bláta na Marsu

Projektil dopadnuvší do na led bohatého povrchu dal vzniknout komplexním útvarům kolem tohoto starého kráteru na Marsu.

Dopady komet a asteroidů tvarovaly povrch kamenných planet a jejich měsíců v naší Sluneční soustavě v celé její 4,6 miliardy let trvající historii. Navíc informují o podmínkách, které panovaly v době jejich vzniku.

Během dopadu se energie přenesená povrchem mění do tání a odpařování jak projektilu, tak částí povrchu, stejně jako dochází k vyvržení velkého množství materiálu zpod povrchu. Ten je následně rozprostřen v okolním terénu jako pokrývka úlomků.

Charakteristika vyvrženého materiálu může poskytnout představu o tom, jaké podmínky na povrchu planety v době dopadu panovaly – a také o jejím celkovém prostředí.

Kráter o průměru 32 km ve středu tohoto snímku zachycujícího povrch Marsu se zformoval v době, kdy byla voda nebo vodní led přítomen velmi blízko povrchu. Energie dopadu ohřála na vodu bohaté podpovrchové vrstvy, ty pak mohly snadněji „téci“ a vedly k tomu, že vyvržená pokrývka úlomku je jakoby „tekutá“.

Periferie laloků vyvrženého materiálu často vykazuje zvýšené okraje: jak se proud zpomaloval, úlomky za ním se kupily a tlačily materiál na okraji do vyvýšenin.

Mnoho kráterů na Marsu se vyznačuje touto podobu, někdy i s vícero vrstvami vyvrženého materiálu. Na snímku lze identifikovat až tři vrstvy, z nichž některé končí právě zvýšenými okraji. Násobné vrstvy vyvrženého materiálu mohou být kombinací dopadu do podzemních vrstev bohatých na vodu a interakcí vyvrženého materiálu s atmosférou.

Scéna na snímku se nachází severně od dopadové prohlubně Hellas, která je s průměrem 2300 km jednou z největších ve Sluneční soustavě. Vědci se domnívají, že oblast je bývalým odvodňovacím místem většího jezera.

Na jihu (vzhledem k orientaci snímku je to vlevo) jsou pak viditelné menší kanály, které poskytují další důkaz o vodní minulosti oblasti.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.