Česky English

Úvodní stránka Aktuality Dokončeno vyšetřování přistání modulu Schiaparelli

Dokončeno vyšetřování přistání modulu Schiaparelli

26.5.2017

Dokončeno vyšetřování přistání modulu Schiaparelli

Vyšetřování tvrdého přistání modulu ExoMars Schiaparelli zjistilo, že předčasné ukončení přistávací sekvence mají na svědomí konfliktní informace v palubním počítači.

Demonstrátor vstupu do atmosféry, průletu a přistání se oddělit od své mateřské sondy TGO (Trace Gas Orbiter) 16. října přesně tak, jak bylo plánováno. Modul se vydal na nezávislou cestu k Marsu, k němuž dorazil o tři dny později.

Většina z šestiminutové cesty atmosférou na povrchu proběhla 19. října tak, jak bylo plánováno: modul vstoupil správně do atmosféry, přičemž tepelný štít jej chránit při letu nadzvukovou rychlostí. Senzory na přední i zadní straně štítu získaly cenné vědecké i technické údaje o atmosféře i vlastním tepelném štítu.

Telemetrie z modulu Schiaparelli byla přenášena na palubu mateřské sondy TGO, která ve stejné době vstupovala na oběžnou dráhu kolem Rudé planety: v historii průzkumu Marsu bylo něco podobného realizováno poprvé. Právě vysílání v reálném čase se ukázalo jako klíčový při rozkrývání řetězce následujících událostí.

Zhruba ve stejné době když sonda TGO zaznamenávala vysílání z modulu Schiaparelli, tak další automat ESA Mars Express (u planety pracuje od roku 2003) monitoroval jeho nosné vysílání. Což dělal i teleskop GMRT (Giant Metrewave Radio Telescope) v Indii.

V následujících dnech a týdnech pak sonda NASA MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) pořídila množství snímků, na nichž byl identifikovaný modul, jeho tepelný štít a padák stále připojený k horní části ochranného pouzdra. Vše bylo na povrchu Marsu velmi blízko středu cílové přistávací oblasti.

Snímky naznačují, že jednotlivé komponenty se oddělovaly od modulu tak, jak bylo plánováno. Jen dosednutí Schiaparelli bylo vyšší rychlostí, neboť trosky z něj byly rozeseté kolem místa kontaktu s planetou.

Nyní bylo dokončeno nezávislé externí vyšetřování, na které dohlížel generální inspektor ESA.

Rozbírá okolnosti a hlavní příčiny, stejně jako dělá obecná doporučení, aby se podobným defektům a slabinám předešlo v budoucnu. Souhrn zprávy (v angličtině) lze přečíst a stáhnout zde.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.