Česky English

Úvodní stránka Aktuality Dokončeno jádro sondy pro misi ExoMars

Dokončeno jádro sondy pro misi ExoMars

12.2.2014

Dokončeno jádro sondy pro misi ExoMars

Modul orbitální části sondy ExoMars TGO (Trace Gas Orbiter) skládající se z konstrukce, systému řízení teploty a pohonné soustavy byl předaný výrobcem (OHB System) firmě Thales Alenia Space France ke zkompletování. Stalo se tak na slavnostním ceremoniálu v Brémách.

Předání znamená významný krok pro program ExoMars, který je společným podnikem ESA a ruské kosmické agentury Roskosmos.

Mise se přitom skládá ze dvou samostatných výprav k Marsu v letech 2016 a 18. Ty se zaměří na hledání odpovědi na základní otázky jako například, zdali vůbec kdy existoval život na Marsu. A to tak, že povrchový robot bude provádět vrty na povrchu planety a analyzovat odebrané vzorky. Program ExoMars stejně tak bude sloužit jako demonstrační mise pro vstup do atmosféry, sestup, přistání, vrtání nebo pohyb na povrchu.

Orbitální sonda TGO (Trace Gas Orbiter) bude vypuštěna v roce 2016. Ponese i demonstrační výsadkový modul Schiaparelli.

TGO bude pátrat po stopách metanu a dalších plynů, které mohou být otiskem aktivních biologických nebo geologických procesů na Marsu. Stejně tak poslouží jako komunikační přenosová stanice pro vozidlo a výzkumnou plošinu, které budou k Marsu poslány v roce 2018.

Předání základní konstrukce mise TGO v ústředí OHB znamená konec intenzivních výrobních a testovacích činností, po nichž bude následovat integrace dalších subsystémů a jednotek včetně vědeckého vybavení.

Ceremoniálu se zúčastnil generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain, který se setkal se zástupci průmyslového konsorcia ExoMars, aby oslavil tento důležitý mezník.

„ExoMars představuje skutečnou výzvu, premiéru pro Evropu a v mnoha ohledech i premiéru světovou,“ poznamenal Jean-Jacques Dordain.

„Díky kvalitní práci našich průmyslových partnerů v Německu jsme stihli dodávku kritické části mise pro rok 2016. A tak se již dnes můžeme těšit na významné vědecké objevy, které TGO učiní a které nám pomohou rozšířit obzory týkající se vývoje planety Mars. Uvědomme si, že jde o sesterskou planetu se Zemí, a tak nás třeba otázka, zdali na ní kdy existoval život, extrémně zajímá.“

Ředitel OHB Marco Fuchs k tomu dodává: „Včasné dokončení výroby a testů je klíčovým krokem pro celý program ExoMars. Jsme hrdí na to, že můžeme být součástí takto ambiciózního mezinárodního vědeckého a výzkumného programu.“

„Je to velmi příjemný začátek práce na mé nové pozici coby koordinátora leteckých a kosmických projektů. Díky programu ExoMars může německý kosmický průmysl opět demonstrovat svoji mimořádnou úroveň,“ uvedla po předání hardware Brigitte Zypriesová.

OHB System AG je členem evropského průmyslového syndikátu, který je zodpovědný za dodávku teplotního, mechanického a pohonného jádra základního modulu sondy TGO pro misi programu ExoMars v roce 2016.

TGO a Schiaparelli budou vypuštěny v lednu 2016, přičemž k Marsu dorazí o devět měsíců později. Druhá mise z programu ExoMars, robotické vozidlo ESA a ruská přistávací plošina s přístroji, je připravována ke startu na květen 2018. K Marsu pak dorazí počátkem roku 2019. Hlavním partnerem ESA na misi ExoMars je ruský Roskosmos.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Věda a výzkum   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.