Česky English

Úvodní stránka Aktuality Definitivní souhlas s premiérovým startem nosiče Vega

Definitivní souhlas s premiérovým startem nosiče Vega

13.2.2012

Definitivní souhlas s premiérovým startem nosiče Vega Nosič Vega je definitivně připravený k pondělnímu startu. V sobotu zasedala na evropském kosmodromu poslední revizní komise LRR (Launch Readiness Review), která ještě jednou prošla veškerou dokumentaci a předstartovní postupy. Seznala, že raketa je plně připravena ke startu.

Poslední kontrola hodnotila aktuální stav celého systému: nejen rakety a vynášeného nákladu, ale také pozemní infrastruktury. Stalo se tak po zkušebním cvičném odpočítávání, které proběhlo počátkem týdne.

První mise s označením VV01 je připravena ke startu v rámci dvouapůlhodinového vypouštěcího okna. To trvá od 10:00 do 12:30 h GMT (tedy od 11:00 do 13:30 h středoevropského času a 7:00 až 9:30 h času místního).

Jako první bude při startu zažehnutý motor P80 na tuhé pohonné látky – o zlomek sekundy pak již bude nosič ve vzduchu. Jakmile tento první stupeň vyhoří, bude odhozený v čase 1 minuta a 54 sekund. O sekundu později přijde ke slovu druhý stupeň Zefiro-23: raketa jej následně odhodí v čase 3 minuty a 22 sekund.

O šestnáct sekund později přijde ke slovu třetí stupeň Zefiro-9. Během jeho činnosti se raketa zbaví aerodynamického krytu chránícího vynášený náklad během průletu zemskou atmosférou. Stane se tak v čase 3 minuty 43 sekund, oddělení motoru Zefiro-9 pak proběhne v čase 5 minut 47 sekund.

Následovat bude první zážeh čtvrtého stupně na kapalné pohonné látky AVUM, a to v čase 5 minut 54 sekund. Druhý zážeh začne ve 48 minut 7 sekund.

Hlavní vynášený náklad, italská družice LARES pro provádění laserových měření vzdáleností, se poté oddělí od horního stupně.

Třetí zážeh stupně AVUM je plánovaný na čas 66 minut 10 sekund: po něm dojde k oddělení sekundárního vynášeného nákladu, družice ALMaSat-1, a sedmi nanosatelitů z kategorie CubeSat (čas 70 minut 35 sekund).

Celý let rakety Vega bude formálně zakončený v 81 minut po zážehu prvního stupně.

Vega odstartuje z nově vybudovaného vypouštěcí komplexu na evropském kosmodromu Kourou (stát Francouzská Guayana). Náklad premiérového letu bude tvořit devět družic: kosmická agentura ASI dodala satelit LARES a Univerzita v Boloni ALMASat-1. S nimi poletí sedm nanosatelitů z kategorie CubeSat, které dodaly evropské univerzity: e-St@r (Itálie), Goliat (Rumunsko), MaSat-1 (Maďarsko), PW-Sat (Polsko), Robusta (Francie), UniCubeSat GG (Itálie) a Xatcobeo (Španělsko).

Cílem letu je kvalifikovat celý systém Vega: tedy nejen vlastní raketu, ale také pozemní infrastrukturu a operace. A to od předstartovní přípravy přes oddělení vynášeného nákladu až po likvidaci horního stupně.

Jinými slovy: let má představit možnosti rakety a nabízené služby přímo v reálném prostředí.

Raketa Vega poskytne Evropě bezpečný, spolehlivý a konkurenceschopný dopravní prostředek pro vynášení vědeckých družic a satelitů pro dálkový průzkum Země. Výtečně doplní z evropského kosmodromu již provozované těžké rakety Ariane-5 a nosiče střední třídy Sojuz.

Raketa Vega je navržena tak, aby si byla schopná poradit s širokou paletou misí a nákladů plus jejich konfigurací – aby tak byla schopná operativně reagovat na různé požadavky, které se objeví.

Její unikátní vlastností, která ji odlišuje od všech nosičů podobné kategorie, je schopnost dopravit najednou několik družic na různé oběžné dráhy. Nabízí tak konfigurace, které jsou schopné vynášet jak jednotlivé družice, tak jeden hlavní náklad plus až šest sekundárních mikrosatelitů.

Spolupráce české firmy na realizaci tohoto projektu

Již od roku 2007 se na kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně aktivně účastní realizace některých projektů také česká firma G.L.Electronic.

Tato firma pod vedením italské firmy Telematic Solutions se již dříve podílela na realizaci projektu Mangousta (bezpečnostní kamerový a IR systém pro jednotlivé sektory kosmodromu).

V letech 2010 a 11 pak firma G. L. Electronic pokračovala úspěšnou šestiměsíční spoluprací na pozemním zařízení pro nosič Sojuz, tentokrát pod vedením firem Carlo Gavazzi Space a Telelmatic Solutions.

Spolupráci na nosiči Vega firma zahájila v roce již 2008, kdy se pod přímým vedením firmy Carlo Gavazzi Space aktivně účastnila realizace instalace a integrace systémů A/V, monitorovacích, telefonních a bezpečnostních systémů, dále pak signalizace úniku plynů, požárů apod. Tato spolupráce je plánována až do 13. února 2012 (aktuálně plánovaný termín premiéry rakety Vega).

Firma G.L.Electronic ve spolupráci firem Carlo Gavazzi Space a TEMIS zrealizovala také výrobu hardware k projektu LARES, Almasat a Cubsat. Šlo o konektory (elektrické i mechanické) mezi jednotlivými funkčními celky satelitů stejně jako pro připojení externích zařízení (napájení, kontrola apod.).

V těchto dnech se pracovníci G.L. Electronic aktivně účastní transportu a vlastní manipulace se satelitem v integračním prostoru kosmodromu ve Francouzské Guyaně, což je většinou jedna z posledních operací před finálním umístěním na nosič. A právě LARES bude prvním satelitem, který raketa Vega vynese.

Firma G.L.Electronic je dokladem toho, že každý podobný úspěch v mezinárodních projektech je nutno chápat i jako prestižní záležitostí, otevírající další pracovní možnosti. V širším měřítku se pak touto cestou daří zdárně prezentovat nejen firmu jedinou, ale i český průmysl jako celek a pokračovat tak v tradici české účasti na kosmických aktivitách na mezinárodní úrovni.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.