Česky English

Úvodní stránka Aktuality Další El Niño na obzoru

Další El Niño na obzoru

8.1.2019

Další El Niño na obzoru

Zdali klimatické změny povedou k zesílení jevu El Niño, je dosud předmětem sporů. Ale zatímco zástupci 200 zemí světa na konferenci COP24 pracovali na oživení závazků vyplývajících z Pařížské dohody (2015), experti dospěli k názoru, že je 75- až 80procentní pravděpodobnost jeho výskytu v příštích měsících.

El Niño a jeho chladnější sestra La Niña jsou komplexní přirozeně vznikající klimatické fenomény. Nikdo přitom skutečně neví, zdali je jakkoliv ovlivňuje naše proměňující se klima.

El Niño a La Niña jsou dvě opačné fáze jevu známého jako El Niño-Jižní oscilace, který se vyskytuje v nepravidelných intervalech mezi dvěma a sedmi lety.

Prvními příznaky jevu El Niño je oslabení pasátů a teplejší než obvykle teploty vodu při hladině ve východní části Tichého oceánu. To ovlivňuje nejen rybářství u pobřeží Jižní Ameriky, ale vede také k narušení celosvětového počasí.

Následné neobvyklé modely počasí způsobují vlny tepla, sucha, lesní požáry a záplavy – a to na různých místech.

Obvykle rok po jevu El Niño se kyvadlo překlopí zpět a přijde La Niña: to tehdy, když pasáty zesílí a voda při hladině v tropické části Tichého oceánu se naopak ochladí.

Podle organizace WMO (World Meteorological Organization) je nyní ovšem šance 75 až 80 procent, že v příštích měsících se opět vyskytne El Niño.

Družicová měření jsou přitom při pomoci s předpovídáním jevu El Niño zásadní. Stejně jako při monitorování efektů této události.

Například teplotní infračervené senzory na družici GMES/Copernicus Sentinel-3 pro sledování teplot povrchů a moří sledují změny v teplotě právě hladiny oceánů.

Stanovením profilů zemských větrů pak nově vypuštěná mise ESA Aeolus může pomoci tyto události lépe předpovídat.

Zatímco vědci ví, že se El Niño podílí na nárůstu globálních teplot, zatím netuší, zdali naopak zvyšování hladiny oceánů a růst teplot vedou k intenzivnějšímu jevu El Niño.

Je proto naděje, že družice obíhající nad námi pomohou tuto záhadu časem vyřešit. Mezitím jsou ovšem klíčem k předpovídání a monitorování událostí, které právě probíhají.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.