Česky English

Úvodní stránka Aktuality Další dvě družice systému Galileo a jejich nosná raketa dorazily na kosmodrom

Další dvě družice systému Galileo a jejich nosná raketa dorazily na kosmodrom

5.6.2018

Další dvě družice systému Galileo a jejich nosná raketa dorazily na kosmodrom

Družice Galileo s pořadovými čísly 25 a 26 dorazily na evropský kosmodrom v Kourou (stát Francouzská Guayana). Doplnily tak dva další satelity, které se společně s nimi vydají do vesmíru 25. července na palubě rakety Ariane 5.

Obě družice odletěly z letiště Luxembourg Airport na palubě nákladního letounu Boeing 747 dne 1. června ráno. Ještě tentýž večer letadlo přistálo na letišti Cayenne – Félix Eboué Airport ve Francouzské Guayaně.

Družice, stále uložené v ochranných klimatizovaných kontejnerech, byly přeložené na nákladní vozy a dopraveny do čistého prostředí v přípravném hangáru S1A na evropském kosmodromu. Zde doplnily satelity 23 a 24, které sem dorazily o měsíc dříve.

Kvarteto bude vypuštěné společně na speciálně upraveném nosiči Ariane 5 dne 25. července. Mise je společností Arianespace označená VA244. Raketa je dopraví na cílovou oběžnou dráhu ve výšce 23222 km.

Kryogenní hlavní stupeň rakety Ariane 5, který je známý jako EPC (z francouzského Etage Principal Cryogénique), dorazil do přístavu Port Pariacabo ve Francouzské Guayaně už 30. května.

Systém Galileo začal poskytovat své úvodní služby 15. prosince 2016. A od té doby výrazně roste množství komerčních zařízení, která Galileo využívají. Dokončení konstelace přitom výrazně zvýší přesnost systému.

Ovšem i poté budou do vesmíru dopravovány další družice Galileo: v loňském roce byla objednána dodávka série 12 satelitů, které doplní 26 už nyní dodaných družic. Ty budou fungovat jako zálohy na oběžné dráze a zároveň nahradí nejstarší družice Galileo, které byly vypuštěné v roce 2011.

Plynulý přísun orbitálních záloh, které budou připravené k nahrazení družic dosahujících konec své životnosti, je základním předpokladem zajištění nepřetržitého poskytování služeb systému Galileo.

A pokud se podíváme ještě více do budoucnosti, tak budou v polovině příští dekády potřeba další družice pro zajištění trvale dostupné služby. Ty navíc nabídnou vylepšený výkon a přidané vlastnosti.

 

O systému Galileo

Galileo je nezávislý evropský navigační systém, který se skládá z družic ve vesmíru a související pozemní infrastruktury.

Definice, vývoj a fáze ověřování na oběžné dráze jsou prováděné ESA a financované společně ESA a Evropskou komisí. V rámci této fáze vznikla minikonstelace čtyř družic s redukovaným pozemním segmentem k ověření celkového konceptu. Stalo se tak ještě dříve, než došlo k vypuštění zbývajících satelitů.

Úspěch vedl k nasazení fáze FOC (Full Operational Capability), která je plně financovaná Evropskou unií a řízená Evropskou komisí. Evropská komise a ESA uzavřely delegační dohodu, v jejímž rámci fungovala ESA jako prokurista ve jménu Evropské komise.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.