Česky English

Úvodní stránka Aktuality Další družice se věnuje pozorování ozónu

Další družice se věnuje pozorování ozónu

14.9.2018

Další družice se věnuje pozorování ozónu

Více než dvacet let byly změny v ozónové vrstvě nad Antarktidou pečlivě monitorované řadou evropských družic. K této dlouhodobě získávané řadě dat se nyní přidal satelit systému GMES/Copernicus Sentinel-5P, který je zaměřený právě na monitorování atmosféry.

Ozónová vrstva, která chrání Zemi před škodlivými ultrafialovými paprsky ze Slunce, je velmi důležitou součástí zemské atmosféry. Ovšem nejen důležitou, ale také zranitelnou.

V sedmdesátých a osmdesátých letech došlo s širokým rozšířením chlotofluorouhlíků v zařízeních jako byly ledničky nebo aerosolové spreje, k výraznému poškozování ozónu vysoko v atmosféře. Úbytek ozónu pak vedl ke vzniku tzv. ozónové díry nad Antarktidou.

Ovšem díky Montrealskému protokolu o látkách poškozujících ozónovou vrstvu z roku 1987 došlo k vyřazení a kontrolovanému využívání ozón poškozujících substancí. Ozónová vrstva se tak výrazně spravila.

Mezinárodní den za záchranu ozónové vrstvy je každoročně slavený 16. září.

Zatímco ozónová vrstva je v lepším stavu, než v posledních dekádách byla, je nezbytné, aby byla i nadále pečlivě monitorována. Nejen kvůli pohledu do historie, ale také kvůli případným dalším změnám v budoucnu.

ESA je už mnoho let zapojena do monitorování stavu ozónu v atmosféře. Družice jako ERS-2 a Envisat nesly přístroje, který jeho stav měřily.

Tato data společně s měřeními z družic MetOp organizace Eumetsat a misí EOS-AURA pod hlavičkou NASA, trvají již více než dvě dekády a jsou používána k vytvoření dlouhodobého modelu.

Nyní se k pozorovatelům ozónové vrstvy přidává družice GMES/Copernicus Sentinel-5P.

Vypuštěna byla v říjnu 2017, přičemž jde o první satelit z řady GMES/Copernicus dedikovaný výhradně monitorování naší atmosféry.

Družice nese špičkový přístroj Tropomi pro sledování různých stopových plynů, které mají přímý vliv na atmosféru, již dýcháme. A také na naše klima.

Kromě měření ozónu se tato mise věnuje také sledování dalších plynů: oxidu dusičitého, formaldehydu, oxidu siřičitého, metanu, oxidu uhelnatého a aerosolů.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.