Česky English

Úvodní stránka Aktuality Další družice Galileo odstartují na podzim

Další družice Galileo odstartují na podzim

7.5.2012

Další družice Galileo odstartují na podzim Evropská komise oznámila datum startu dalšího páru družic Galileo, který zajišťuje ESA. Dvojice bude vypuštěna společně na palubě rakety Sojuz z kosmodromu ve Francouzské Guayaně 28. září 2012. Doplní tak první dva již dříve vypuštěné satelity.

Viceprezident Evropské komise Antonio Tajani, do jehož kompetence spadá průmysl a podnikání, oznámil datum startu dne 2. května v Bruselu. Společně s ním byl oznámení přítomen předseda představenstva a ředitel společnosti Arianespace (zajišťuje start) Jean Yves Le Gall stejně jako zástupci průmyslových firem zapojených do programu. Oznámení se zúčastnil také ředitel programu Galileo a souvisejících navigačních služeb v ESA Didier Faivre.

Start se uskuteční téměř rok poté, co se na oběžnou dráhu vydala první dvojice satelitů Galileo IOV (In-Orbit Validation). To bylo přesně 21. října 2011.

Právě čtyři navigační družice jsou přitom minimem potřebným pro zajištění satelitní navigace – pro měření zeměpisné šířky i délky a nadmořské výšky pro kontrolu přesnosti systému. Toto kvarteto družic Galileo tak bude možné použít pro hodnocení kvality pozemního segmentu systému, který slouží k udržování požadované přesnosti navigačního signálu.

Kromě toho bude evropský průmysl schopen ověřit si vlastní přijímače signálu technologie Galileo stejně jako chystané služby, a to ve zcela reálných podmínkách.

Galileo je iniciativa Evropské komise a ESA, jejímž cílem je poskytnout Evropě nezávislý globální systém satelitní navigace. Komise podepsala s ESA dohodu o rozdělení kompetencí, podle které právě ESA funguje jako zástupce Evropské komise při jednáních s partnery.

Plný systém Galileo se bude skládat ze třiceti družic, které budou dozorovány z řídicích středisek v Evropě stejně jako kontrolovány globální sítí senzorových a vysílacích stanic.

Každá družice je kombinací nejlepších kdy do vesmíru poslaných atomových hodin za účelem navigace – mají odchylku pouhé jedné sekundy za tři milióny let – společně se silným vysílačem schopným zajišťovat celosvětově přesné navigační služby.

Program Galileo je rozvržený do dvou fází. Úvodní fáze IOV (In-Orbit Validation) se skládá z testů nasazení a provozu čtyř družic plus související infrastruktury. Následovat bude fáze FOC (Full Operational Capability), v rámci které dojde k nasazení zbývající pozemní i kosmické infrastruktury.

Definiční fáze stejně jako vývoj a fáze IOV programu Galileo uskutečnila ESA a byla financována společně z prostředků ESA a Evropské komise.

Fáze FOC je pak plně řízena a financována Evropskou komisí. Komise a ESA přitom podepsaly dohodu, na jejímž základě ESA funguje jako zástupce komise ve věci návrhu a řízení projektu.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.