Česky English

Úvodní stránka Aktuality Další družice Galileo dorazily na kosmodrom ve Francouzské Guayaně

Další družice Galileo dorazily na kosmodrom ve Francouzské Guayaně

13.8.2012

Další družice Galileo dorazily na kosmodrom ve Francouzské Guayaně Další pár navigačních družic Galileo dorazil na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně, aby zde zahájil přípravy před startem plánovaným na říjen.

Bezpečně zapouzdřené v ochranném a klimatizovaném kontejneru opustily 6. srpna 2012 obě družice továrnu Thales Alenia Space Italy v Římě a vydaly se na nedaleké letiště Fiumicino.

Ve 23:15 h byly naložené na palubu letounu Antonov 124-100, který se s nimi vydal na noční cestu přes Atlantik. Tu přerušila jen zastávka na doplnění paliva na Tenerife (ve 3:50 h středoevropského času).

Družice dorazily do Francouzské Guayany na letiště Cayenne v 7:55 h místního času (12:55 h středoevropského času) v úterý 7. srpna.

Doprovázela je čtyřčlenná skupina techniků z firmy Thales plus po jednom zástupci společnosti Astrium a ESA stejně jako veškeré specializované testovací a podpůrné vybavení, které bude potřeba před vlastním startem.


Družice byly následně přeložené na nákladní automobil, který je dopravil do Guayanského kosmického střediska. Až zde mohly opustit bezpečí svého kontejneru.

Třetí a čtvrtý satelit Galileo IOV (In-Orbit Validation) budou vypuštěné na palubě nosné rakety Sojuz ST-B v průběhu října. Nové družice doplní první pár satelitů Galileo, které byly vypuštěné v loňském roce a které se nacházejí na střední oběžné dráze Země ve výšce 23 222 kilometrů.

Pro tento evropský projekt přitom půjde o významný krok vpřed, protože bude zkompletována kosmická infrastruktura pro IOV fázi programu. Poprvé v historii bude možné stanovovat polohu jen s informacemi vysílanými družicemi Galileo.

Po fázi IOV bude následovat vypuštění dalších družic a rozšíření pozemního segmentu tak, aby bylo dosaženo „Plné operační kapacity“ (Full Operational Capability, FOC) a zahájení poskytování navigačních služeb.

Prvních 22 satelitů ze série FOC je v současné době montováno německou firmou OHB (zodpovědná je za vlastní platformu a finální integraci) a britskou Surrey Satellite Technology Ltd (výrobce navigačních aparatur).

První čtyři družice Galileo IOV byly postavené konsorciem vedeným německou firmou EADS Astrium, kdy Astrium vyrobilo vlastní tělo družice a Astrium UK navigační zařízení.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.