Česky English

Úvodní stránka Aktuality CubeSaty se přidávají k misi Hera na cestě k asteroidům

CubeSaty se přidávají k misi Hera na cestě k asteroidům

15.1.2019

CubeSaty se přidávají k misi Hera na cestě k asteroidům

Když se sonda ESA Hera vydá na cestu k binárnímu asteroidu, nebude osamocená. S sebou ponese dvojici malých družic třídy CubeSaty určených k vypuštění u asteroidů Didymos a eventuální přistání na něm. Každé z doprovodných zařízení bude přitom dostatečně malé, aby se vešlo do tašky – ve srovnání s mateřskou sondou Hera o velikosti psacího stolu.

CubeSaty jsou nanodružice založené na standardizovaných jednotkách tvaru krychle se stranou dlouhou 10 cm. Hera má možnost vzít s sebou dvě šestijednotkové mise CubeSat k systému asteroidů Didymos: hlavní těleso o průměru 780 m obíhá měsíc (neformálně označovaný jako Didymoon) o průměru 160 m. Což zhruba odpovídá rozměru Velké pyramidy v Gize.

Pro účast na misi Hera byly navrženy doprovodné CubeSaty z celé Evropy, přičemž hodnotící komise nyní provedla z předložených návrhů finální výběr.

„Jsme opravdu šťastní, že se k nám tyto velmi kvalitní mise CubeSat přidávají, čímž získáme k hlavnímu vědeckému programu mnoho bonusového materiálu,“ vysvětluje manažer mise Hera Ian Carnelli.

„Nesou další přístroje a dostanou se mnohem blíže k cílovému tělesu, než hlavní mise. Nabídnou tak zcela odlišné pohledy a doplňující pozorování tohoto velmi neobvyklého binárního asteroidu. Stejně tak získáme cenné zkušenosti se společnými operacemi několika sond, navíc ztíženými podmínkami nízké gravitace. Pro budoucí mise půjde o cenná data.“

Vedoucí inženýr sondy Hera Paolo Martino dodává: „Nápad využít družice CubeSat pro průzkum v hlubinách vesmíru je relativně nový, ovšem loni v listopadu byl dostatečně prověřen při přistání sondy NASA InSight na Marsu. Tehdy dvojice doprovázejících CubeSatů uspěla v přenášení rádiového signálu z přistávající sondy na Zemi. Jako prémii navíc získala snímky Marsu.“

První CubeSat doprovázející misi Hera se jmenuje APEX (Asteroid Prospection Explorer) a bude vyvinutý švédsko-finsko-česko-německým konsorciem. Provede detailní spektrální měření povrchů obou těles, a to měřením slunečního záření odraženého od asteroidu Didymos a jeho rozkladem na různé barvy. To nám pomůže studovat interakci asteroidu a kosmického prostředí, navíc můžeme odhalit i velmi drobné odlišnosti mezi oběma tělesy. Krom toho APEX uskuteční magnetická pozorování, která nám umožní nahlédnout do vnitřní struktury těchto těles.

APEX bude vedený navigační kamerou a lidarem („laserovým radarem“), přičemž se pokusí o přistání na jednom z těles. Tím získá cenná data o celém manévru a následně provede přímá pozorování materiálu na povrchu asteroidu.

Druhý CubeSat se jmenuje Juventas, přičemž jej dodá dánská firma GomSpace a rumunská GMV. Bude měřit gravitační pole, stejně jako vnitřní strukturu menšího ze dvou asteroidů Didymos.

Na oběžné dráze kolem tělesa Didymoon se Juventas zkoordinuje s mateřskou sondou Hera, aby mohl provádět rádiové experimenty mezi oběma družicemi. Dále provede nízkofrekvenční radarový průzkum interiéru asteroidu: půjde o něco jako „rentgenový snímek“ Didymoonu, který tak odhalí své nitro. I cestu tohoto CubeSatu zakončí přistání, během něhož bude využita dynamiky pravděpodobného odrazu od povrchu asteroidu k získání bližší představy o materiálu na jeho povrchu. Následovat má několik dní operací na tělese.

Hera je první mise lidstva k binárnímu asteroidu. Kromě testování technologií v hlubinách vesmíru a získání cenných vědeckých dat je Hera také navržena jako evropský příspěvek k planetární obraně. Bude totiž studovat kráter a měřit změny oběžné dráhy Didymoonu po předchozím střetu se sondou NASA DART (Double Asteroid Redirection Test). Unikátní experiment prověří techniky odklonění asteroidu pomocí kinetického impaktoru, což by jednou mohlo umožnit lidstvu ochránit naši planetu před dopadem nebezpečného tělesa.

Nyní dojde k finalizaci návrhu obou sond CubeSat a sjednocení jejich rozhraní s mateřskou sondou Hera, která bude předložena ESA na setkání Space19+ koncem letošního roku. Na něm evropští ministři přijmou finální rozhodnutí o realizaci celé mise.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.