Česky English

Úvodní stránka Aktuality Čtyřicet let rakety Ariane

Čtyřicet let rakety Ariane

20.12.2019

Čtyřicet let rakety Ariane

ESA a partneři slaví čtyřicet let provozu rakety Ariane: nosiče, který funguje v mezinárodní kosmické aréně a který je symbolem spolupráce a inovace zajišťující nezávislý evropský přístup do vesmíru.

Dne 24. prosince 1979 byla první Ariane 1 vypuštěna z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). Start označovaný jako L01 nesl družici CAT-1 („technologický objekt číslo jedna“), což bylo malé zařízení sbírající během startu data o charakteristice nové rakety. Tudíž bylo aktivní jen po dobu osmi obletů Země.

Ariane 1 byla prvním nosičem vyvinutým s primárním záměrem dopravovat komerční družice na geostacionární dráhu. Byla navržena tak, aby mohla vynášet dva satelity při jedné misi, a tak co nejvíce snižovat náklady.

Od tohoto úvodního letu se Ariane vyvinula do vysoce spolehlivé rakety hnané vpřed rychle rostoucí poptávkou po komerčních kosmických startech v osmdesátých letech minulého století. V té době Ariane, kterou provozuje společnost Arianespace, získala více než polovinu trhu s kosmickou dopravní kapacitou.

Nosiče Ariane 1, 2 a 3 odstartovaly mezi lety 1979 a 89 celkem 28krát, přičemž do vesmíru dopravily celkem 38 družic.

V roce 1988 vstoupila do služby Ariane 4 a uskutečnila celkem 113 úspěšných startů. Poslední z nich 15. února 2003. Měla prodloužený první stupeň a pomocné motory na kapalné a tuhé pohonné látky, které při startu poskytovaly větší tah. Pro tuto verzi Ariane byl vyvinutý odlehčený systém Sylda, který tvořil aerodynamický kryt a adaptér pro dva vynášené náklady.

Výstupem nepřetržitého investování do nových technologií je Ariane 5, jejíž podoba je kompaktnější: je širší, těžší a nižší. Také využívá novější výrobní postupy. Díky tomu došlo ke zvýšení nosné kapacity z úvodních 1850 kg na geostacionární přechodovou dráhu na aktuální rekord 10865 kg s Ariane 5 ve verzi ECA, kterého bylo dosaženo 2. června 2017.

Verze Ariane 5 ES byla používána pro různé mise jako je vynášení „kosmického náklaďáku“ ATV (Automated Transfer Vehicle) na nízkou oběžnou dráhu nebo navigačních satelitů Galileo na dráhu střední. Svoji kariéru skončila 25. července 2018.

Evropský kosmodrom leží těsně nad rovníkem v Jižní Americe, přičemž jsou na něm odpalovací zařízení pro rakety Ariane, Sojuz a Vega.

Pokračující modernizace zařízení kosmodromu držely krok s každým novým nosičem. Rampa používaná raketami Ariane 1, 2 a 3 byla přestavěna na komplex pro nosiče Vega – a nyní je opět upravována tak, aby mohla být modifikována pro její silnější verzi Vega-C.

ESA se zároveň již nyní připravuje na budoucí dekádu v oblasti kosmické dopravy. Částečně třeba přechodem z Ariane 5 na novou modulární Ariane 6, pro kterou je budovaný zcela nový vypouštěcí komplex.

Ariane 6 bude k dispozici ve dvou verzích: Ariane 62 bude mít dvojici pomocných motorů, Ariane 64 pak jejich kvarteto.

Nová verze Ariane je navržena tak, aby sloužila různým potřebám široké palety zákazníků: nabídne nové adaptéry pro družice pro různé konfigurace nákladu, stejně jako dramaticky sníží cenu startů ve srovnání se stávající Ariane 5.

Změna ve výrobě Ariane 6, společně s novými technikami přípravy mají dovolit zvýšit kadenci startů – a tedy i více letů nosiče Ariane, než kdy dříve.

Evropa se každopádně může radost z historie Ariane a zároveň vzhlížet do budoucnosti, kde bude stavět svůj úspěch na inovaci a extrémním přístupu návrh-cena, čímž si zajistí svoji pozici na čím dál konkurenčnějším trhu s nosnými raketami.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril