Česky English

Úvodní stránka Aktuality Čtyři družice Galileo na jedné raketě Ariane 5

Čtyři družice Galileo na jedné raketě Ariane 5

14.11.2016

Čtyři družice Galileo na jedné raketě Ariane 5

Hned čtyři družice evropského navigačního systému Galileo se potkaly na adaptéru nosné rakety Ariane 5, která se chystá ke startu z evropského kosmodromu Kourou (stát Francouzská Guayana).

Poté, co byly připojené k adaptéru a vytvořily s ním kombinovaný „horní kompozit“, vydaly se čtyři 715 kg těžké družice 31. října do hangáru závěrečné montáže.

Zde byly připojené na horní stupeň speciálně upraveného nosiče. A nakonec – to kalendář ukazoval 3. listopadu – bylo celé kvarteto zapouzdřeno ochranným aerodynamickým krytem, který je bude chránit během průletu atmosférou v úvodních fázích mise. Bylo to naposledy, co lidské oči spatřily tyto družice.

V následujícím týdnu byla připravena na start vlastní raketa. Dalším krokem bude přesun na startovací rampu, který je plánovaný na úterý 15. listopadu.

Nová varianta Ariane 5, která je ve vývoji od roku 2012, se vyvinula z verze určené původně ke startům s dvacetitunovými zásobovacími družicemi ESA ATV (Automated Transfer Vehicle) na nízkou oběžnou dráhu. Nová varianta sice ponese výrazně lehčí náklad, ale zároveň musí dosáhnout výrazně vyšší oběžnou dráhu ve výšce 22900 km.

Tato cílová dráha je ve skutečnosti zhruba 300 km pod finální pracovní dráhou konstelace Galileo. Díky tomu ovšem horní stupeň rakety Ariane zůstává na stabilní „pohřební dráze“, odkud kvarteto družic Galileo odmanévruje do správné výšky vlastními silami.

Rozhodnutí pokračovat v přípravách na start bylo přijato po podrobné analýze dvou nedávných anomálií, ke kterým došlo v rubidiových atomových hodinách na palubě družic Galileo již se nacházejících ve vesmíru.

Přitom extrémně přesné načasování je alfou a omegou družicové navigace. Každá družice systému Galileo nese čtyři superpřesné atomové hodiny, aby byla zajištěna čtyřnásobná redundance časových subsystémů: dvoje hodiny PHM (Passive Hydrogen Maser) a dvoje hodiny RAFS (Rubidium Atomic Frequency Standard).

Vyšetřování společně provedené ESA a zástupci průmyslu ukázalo na zkrat ve dvou jednotkách RAFS. Nejdůležitějším cílem čtyřnásobné redundance na každé družici je zajištění provozu i nad rámec plánované životnosti.

Když se vzala v úvahu redundance a také to, že nadcházející start zvýší celkovou robustnost systému, bylo rozhodnuto pokračovat v přípravách na start v polovině listopadu.

Jakmile bude tento let uskutečněný, bude se ve vesmíru nacházet osmnáct družic systému Galileo. Půjde o historicky největší navýšení kterékoliv družicové navigační sestavy během jediného startu.

Také to bude poprvé, co ESA úspěšně vynese čtyři družice najednou. Přitom jen pouhé provedené satelitu prvními dny na oběžné dráze je kritická a náročná práce. Společný tým ESA a francouzské agentury CNES situovaný ve francouzském Toulouse zajistí kontakt, převezme řízení a následně bude dohlížet na kvarteto během úvodních – kritických – orbitálních aktivit.

Během následujících dvou let jsou plánovány další dva starty Ariane 5 s kvartety družic. Každý let bude směřovat do jedné ze dvou zbývajících orbitálních rovin systému.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.