Česky English

Úvodní stránka Aktuality Čtvrtý start rakety Ariane 5 v letošním roce

Čtvrtý start rakety Ariane 5 v letošním roce

28.11.2019

Čtvrtý start rakety Ariane 5 v letošním roce

Nosič Ariane 5, který je provozovaný společností Arianespace, dopravil na plánované oběžné dráhy telekomunikační družice TIBA-1 a Inmarsat-GX5.

Ke startu došlo ve 21:23 h GMT (22:23 h středoevropského času, 18:23 h času místního) v úterý 26. listopadu z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). Mise trvala přibližně 34 minut.

Družice TIBA-1 se startovací hmotností 5600 kg byla uvolněna jako první zhruba 27 minut po vzletu. Satelit Inmarsat-GX5 o hmotnosti 4007 kg byl uvolněný o sedm minut později.

Družice TIBA-1 pro širokopásmovou komunikaci je vlastněna a provozována vládou Egyptské arabské republiky. Má navrhovanou životnost patnáct let.

Satelit GX5 je vlastněný a provozovaný společností Inmarsat, přičemž vylepšuje mobilní širokopásmová spojení především pro pasažéry dopravních letounů a pro komerční námořní služby v oblasti Evropy a Středního Východu. Jeho navrhovaná životnost je více než šestnáct let.

Výkon rakety požadovaný pro tento start byl 10495 kg. Na družice z toho připadalo 9607 kg, zbytek tvořily adaptéry a podpůrné konstrukce.

Let VA250 byl 106. misí rakety Ariane 5.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.