Česky English

Úvodní stránka Aktuality Co byste si vytiskli na 3D tiskárně, abyste se na Měsíci cítili jako doma?

Co byste si vytiskli na 3D tiskárně, abyste se na Měsíci cítili jako doma?

26.7.2018

Co byste si vytiskli na 3D tiskárně, abyste se na Měsíci cítili jako doma?

Nový projekt pod vedením ESA zkoumá, jakými způsoby může být technologie 3D tisku využita k vytvoření a udržování v provozu obytného modulu na Měsíci. Vše od stavebních materiálů po sluneční panely, vybavení a nástroje, dokonce i živiny a jídlo – to vše může být v případě potřeby 3D vytištěno. Takže: kdybyste se vydali na Měsíc, co byste chtěli ve 3D vytisknout, aby se lunární základna proměnila v místo podobné domovu? Podělte se s námi o své nápady a získejte šanci, že právě tato věc bude nakonec skutečně vytištěna.

Globální kosmické agentury se zaměřují na koncept lunární základny jako dalšího kroku v pilotovaném kosmickém průzkumu. Právě 3D tisk představuje klíčovou technologii, která by něco podobného měla umožnit.

Cílem bude využít místní zdroje tak, jak to jen bude možné. Tedy vytištění co nejvíce konstrukcí, předmětů a náhradních dílů z lunárního regolitu, nebo recyklací materiálu původně přivezeného za jinými účelem. Tedy minimalizovat závislost na dlouhém a nákladném zásobovacím řetězci ze Země.

Maximální využití 3D tisku také dovolí výrobu předmětů podle aktuálních požadavků, stejně jako náhradních dílů dle skutečné potřeby. A to prostou recyklací materiálu dostupného na základně. Lunární kolonie tak bude mnohem soběstačnější a udržitelnější.

Už v roce 2013 projekt ESA prověřil, že celý koncept je možný. A to tím, že v jeho rámci byly vytištěné 1,5 tuny těžké stavební bloky ze simulovaného lunárního regolitu. Jeden z následných pokusů pak využil koncentrovaného slunečního záření k „pečení“ lunárních cihel, další pak vyzkoušel pro 3D tisk využít i simulované horniny z Marsu. Aktuálně se studuje myšlenka 3D tisku živých tkání pro lékařské účely.

Nejnovější projekt pak řeší, co všechno by se dalo vytvořit pro konstrukci, provoz a údržbu lunární základny? A jak mohou být různé typy 3D tisku využité k uskutečnění těchto cílů? Zvažuje se přitom využití různých materiálů, jako jsou kovy, plasty, beton nebo organické sloučeniny.

Aby vzal v potaz také lidský faktor, zajímá se projekt o co nejširší veřejnou odezvu. Co by mohlo být oním předmětem, který by bylo možné vytvořit 3D tiskem a který by proměnil lunární základnu ve skutečný domov? Nápady včetně nákresu a krátkého vysvětlení posílejte na e-mail Lunar3Dprinting@esa.int

Vítězné návrhy budou skutečně vytištěné – pokud to bude technicky možné – nebo budou jinak zpracované 3D tiskem v rámci výzkumu. Šest vítězů obdrží kosmický objekt vytvořený 3D tiskem.

Zahajovacím datem soutěže je 20. červenec 2018, uzávěrka příspěvků je 23. září 2018. Klání je otevřeno všem bez ohledu na věku a národnost. Dva vítěze (jeden v kategorii do 18 let, druhý v kategorii dospělých) vybere odborná komise a technici ESA.

Projekt „Vytvoření lunární základny za použití technologií 3D tisku“ je podporovaný v rámci základních aktivit ESA, přičemž jej realizuje konsorcium URBAN pod vedením německé firmy OHB System AG. Dále se na něm podílí specialisté na extrémní prostředí z organizace Comex (Francie), společnost pro kosmický design Liquifer Systems Group (Rakousko) a výrobce kosmických konstrukcí Sonaca Space (Německo).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.