Česky English

Úvodní stránka Aktuality Chytré povrchy pro kosmickou hygienu

Chytré povrchy pro kosmickou hygienu

7.4.2020

Chytré povrchy pro kosmickou hygienu

Zatímco pokračují snahy o získání kontroly nad šířením nového koronaviru na Zemi, tak na ISS kosmický experiment Matiss řeší, jak by bylo možné zastavit s pomocí „chytrých povrchů“ patogeny už v zárodku. 

Experiment zkoumá chování pětice pokročilých materiálů při prevenci nemoci způsobujících mikroorganismů, kterým brání v podmínkách mikrogravitace v usazování a růstu. Experiment Matiss (Microbial Aerosol Tethering on Innovative Surfaces in the International Space Station) vede francouzská kosmická agentura CNES, přičemž byl zahájený v roce 2016 během mise Proxima kosmonauta ESA Thomase Pesqueta.

Materiály poslané na kosmickou stanici byly vybrané pro svoji schopnost odpuzovat mikroorganismy, bránit jim v růstu nebo pro tvorbu biofilmu k poskytnutí ochranného štítu. Jde o mix pokročilých technologií, od samostavěcích monovrstev a polymerů přes keramické polymery až po vodu odpuzující hybridní oleje.

Pochopení efektivity a potenciálního využití těchto materiálů je klíčové pro návrhy budoucích kosmických lodí, ale stejně tak může vést k vývoji lepších antimikrobiálních povrchů na tlačítkách výtahů, klikách u dveří, v barech, veřejné dopravě a dalších oblastech s významným provozem.

Uzavřené prostředí Mezinárodní kosmické stanice, kde jsou vzduch a voda neustále recyklovány a odpad je ukládaný na palubě, je ideálním místem pro testování podobných povrchů.

Kosmonauti prochází striktním obdobím karantény před startem a provádí pravidelné a důkladné čištění stanice, aby redukovali nebezpečí onemocnění a infekce. Ovšem při použití povrchu proaktivně reagujícího na poletující bakterie bude jednodušší udržet čistotu a hygienu.

První sada experimentu Matiss, známá jako Matiss-1, poskytla základní informace pro další práci výzkumníků. Čtyři držáky vzorků – každý obsahující pět testovaných materiálů plus skleněný kontrolní povrch – byly umístěny na tři různá místa v rámci evropské laboratoře Columbus, kde zůstaly po dobu šestiměsíční mise.

Jakmile byly tyto vzorky vráceny na Zemi, výzkumníci charakterizovali zásoby nahromaděné na každém povrchu a použili kontrolní materiál pro vytvoření referenčního bodu pro úroveň a typ kontaminace očekávané během půlročního sběru.

Pokračování experimentu, která dostalo označení Matiss-2, využívalo čtyři identické držáky obsahující tři různé druhy materiálu instalované na jednom místě laboratoře Columbus. Studie se zaměřovala na lepší pochopení toho, jak se kontaminace šíří po hydrofobních a ověřovacích plochách.

Vzorky z experimentu Matiss-2 se na Zemi vrátily lodí SpaceX Dragon v srpnu 2019. V té době kosmonaut NASA Andrew Morgan také instaloval další dva držáky v laboratoři Columbus s cílem prověřit nové hydrofobní (vodu odpuzující) povrchy.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.