Česky English

Úvodní stránka Aktuality Cesta na nejodlehlejší základnu na Zemi

Cesta na nejodlehlejší základnu na Zemi

31.1.2012

Cesta na nejodlehlejší základnu na Zemi Alexander Kumar, který je dalším členem posádky polární stanice Concordia a jehož pobyt sponzoruje ESA, bezpečně dorazil na tuto výzkumnou základnu v Antarktidě. Cesta na toto jedno z nejodlehlejších míst na Zemi trvá dokonce déle, než cesta na Mezinárodní kosmickou stanici.

Mezinárodní výzkumný program na základně se soustřeďuje na glaciologii, lidskou biologii a studium atmosféry. ESA používá tuto základnu pro přípravu budoucích dlouhodobých misí za hranice nízké oběžné dráhy Země.

Základna Concordia je ideálním místem pro studium malých a různorodých týmů, které jsou dlouhou dobu izolované v extrémním a nepřátelském prostředí.

Alexander se nalodil 7. ledna na palubu lodi Astrolabe v přístavu Hobart v Tasmánii. Loď je používána francouzský polárním institutem k zásobování Concordie a francouzské pobřežní antarktické stanice Dumont D’Urville.

Alexandrova práce nakonec začala před dosažením základny: jakožto jediný kvalifikovaný lékař na lodi se musel věnovat rutinním lékařským případům.

Po týdenní cestě jižním oceánem dorazila loď Astrolabe na základnu Dumont d’Urville.

Následovala další etapa cesty, tentokráte dlouhá 1200 kilometrů. Ta si ale už vyžádala použití dvoumotorového letounu. Jeho údržbu je přitom nutné provádět s mimořádnou pečlivostí, protože operuje v oblastech s tlakem třetinovým oproti tlaku při hladině moře – a navíc v extrémně studených podmínkách.

Po pětihodinovém letu dorazil Alexander na základnu Concordia, která se nachází na jednom z nejchladnějších míst na Zemi ve výšce 3200 metrů nad mořem. Alexander střídá Eoina Macdonald-Nethercotta, který zde pracoval více než rok.

Jakmile základnu zasáhne v příštích měsících zima v celé své síle, bude nemožné vyjít ven: teploty totiž mohou klesat až k mínus 84 stupňům Celsia.

Čtrnáct obyvatel základny Concordia se tak bude muset naučit žít a pracovat společně bez jakékoliv pomoci zvnějšku. Až teprve poté, co nastane arktické léto a okolí se prohřeje, budou moci dorazit čerstvé zásoby a noví obyvatelé.

Během svého ročního pobytu má Alexander realizovat pestrý výzkumný program. Široká paleta testů bude například zkoumat, jak se obyvatelé Concordie na stanici adaptují. Zvláštní pozornost bude věnována režimu spánku, individuální i týmové výkonnosti a cvičením.

Alexander se také bude věnovat testování počítačových aplikací, které budou pomáhat posádkám při budoucích misích.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.