Česky English

Úvodní stránka Aktuality Cesta ke startu lodi Orion

Cesta ke startu lodi Orion

13.11.2017

Cesta ke startu lodi Orion

Loď NASA Orion má umožnit posílat kosmonauty do vesmíru do vzdálenějších míst, než kdy dříve. S tím, že servisní modul ESM (European Service Module) dodaný ESA jí poskytne základní služby, s jejichž pomocí budou moci zůstat posádky na živu a loď na správném kurzu.

Revize programu provedená NASA stanovila, že k premiérovému startu dojde na základě nejnovějšího vývoje v rozmezí prosinec 2019 až červen 2020.

První mise EM-1 (Exploration Mission-1) bude kroužit kolem Měsíce bez kosmonautů na palubě, čímž položí základy a poskytne technologii pro misi druhou – tentokrát již pilotovanou.

V Brémách mezitím probíhá integrace servisního modulu. Zároveň byly zahájeny práce na jeho druhém exempláři.

Do modulu už bylo položeno více než 11 kilometrů kabeláže, v nichž budou proudit megabajty informací od slunečních baterií, palivových článků, motorů a zásob vzduchu i vody do ústředních počítačů servisního modulu.

Nejnověji bylo do modulu instalováno 24 orientačních motorů, které doplní osm větších motorů a především hlavní motor – ty jsou již nějakou dobu na svém místě.

Komplexní návrh modulu vyžaduje 1100 svárů jen v pohonném systému. S tím, že z nich zbývá dokončit jen 173.

Týmy společnosti Airbus v Brémách se v integrační místnosti střídají v osmihodinových směnách, takže práce probíhají 24 hodin denně. Cílem je zajistit dodávku kompletního modulu do USA v létě 2018.

Letecky bude dopravený do Kennedyho kosmického střediska NASA na Floridě, kde jej spojí s kabinou pro posádku. Následně se celý komplet přesune do Plum Brook v Ohiu, kde projde sérií důkladných testů majících za cíl zajistit připravenost na start a na cestu do hlubin vesmíru.

Servisní modul je založený na technologiích z odzkoušeného a prověřeného „kosmického náklaďáku“ ATV (Automated Transfer Vehicle), který ESA nachystala pro zásobování Mezinárodní kosmické stanice a který uskutečnil pět letů. Pro Orion je ovšem návrh mnohem komplexnější a s větším množstvím systémů, ovšem díky pokroku v miniaturizaci se vše vejde do menšího prostoru.

Ředitel pro pilotované lety a robotický průzkum v ESA David Parker k tomu uvádí: „Kosmická loď Orion a její servisní modul představuje inspirující mezinárodní spolupráci v první linii technologie a lidské touhy po poznání. Všechny zapojené týmy jsou právem hrdé na to, že jsou součástí tak komplexního a důležitého projektu.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.