Česky English

Úvodní stránka Aktuality Cesta ke komunikaci na Měsíci

Cesta ke komunikaci na Měsíci

30.10.2019

Cesta ke komunikaci na Měsíci

Agentury ESA a NASA potvrdily svůj zájem spolupracovat s komerčními poskytovateli služeb i s mezinárodními partnery na misích k Měsíci. Obě agentury to stvrdily podpisem pod společným prohlášením na sedmdesátém Mezinárodním astronautickém kongresu.

Prohlášení vyjadřuje podporu misi Lunar Pathfinder, což je první lunární mise ESA ve spolupráci s průmyslovým sektorem. Ta má za cíl řešit komunikační a navigační problémy pro budoucí průzkumné výpravy.

Partnerství na projektu „Lunar Pathfinder“ pomáhá položit základy pro poskytování komunikace, navigace a operačních služeb u Měsíce. Jeho komunikační kapacita by měla posloužit k ustanovení spojení mezi Zemí a měsíčním povrchem.

„Spolupracujeme na tom, aby se komerční lunární ekonomika stala realitou,“ uvádí ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA David Parker.

„Chceme působit jako klíčový zákazník a institucionální pojistka pro získání přístupu k mimoevropským trhům. ESA podporuje konkurenční ekosystém evropských poskytovatelů kosmických služeb.“

Komercionalizace je hybným momentem v kosmické aréně a jak ESA, tak NASA potvrdily svůj zájem pracovat na lunárních službách, a to ve spojení s britskou UKSA (United Kingdom Space Agency).

Tah následuje po podpisu smlouvy o spolupráci ESA s britskými partnery Surrey Satellite Technology Ltd a Goonhilly Earth Station, která byla podepsána v dubnu 2018 a která se týká podpory lunárních služeb. 

Ve společném prohlášení vyjádřily NASA a ESA zájem identifikovat prvky potenciální spolupráce a formalizovat budoucí meziagenturní smlouvy.

Obě agentury také vyjádřily svůj zájem na společné práci na doplnění komunikačních vlastních kapacit NASA kapacitami ESA a jejích partnerů.

NASA také vyjádřila zájem o širokou paletu komunikačních a navigačních služeb, které mohou sloužit jejím robotickým misím. A to včetně aktivit na povrchu. Stát se tak má od konce roku 2022.

Mise Lunar Pathfinder je aktuálně v pilotní fázi a má za sebou úspěšně dokončenou svoji obchodní revizi.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril