Česky English

Úvodní stránka Aktuality Český žákovský experiment běžel na ISS!

Český žákovský experiment běžel na ISS!

13.9.2019

Český žákovský experiment běžel na ISS!

Šest žáků 6. třídy z 1. ScioŠkoly na Praze 11 se na podzim 2018 rozhodlo, že se naučí programovat v jazyce Python a vymyslí experiment, který následně pošlou v rámci evropské soutěže Astro Pi mise SpaceLab na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. A to se jim podařilo! Stali se tak jedněmi z mála, jejichž kód běžel ve vesmíru.

Soutěž AstroPi organizuje Evropská kosmická agentura ESA a ESERO ve spolupráci s Raspberry Pi Foundation. Soutěž má dvě úrovně, Misi ZERO a Misi SpaceLab. Projekt má za cíl seznámit děti s programovacím jazykem Python, na kterém běží tzv. Astro Pi Kit, jehož dva kusy se nachází 400 kilometrů nad zemským povrchem a pohybují se na palubě ISS rychlostí 27 000 kilometrů v hodině. V rámci Mise ZERO mají děti do 14 let možnost poslat do vesmíru astronautům vzkaz, který bude následně oceněn unikátním certifikátem. V rámci Mise SpaceLab děti do 19 let navrhují experimenty, které následně běží v prostředí mikrogravitace. Pro experiment týmy využívají senzorů, kterými je počítač Astro Pi vybaven.

To co se ze začátku mohlo jevit pouze jako sen pár nadaných kluků, kteří mají svá nejlepší programovací léta teprve před sebou, se po několika týdnech usilovné práce stalo skutečností. 

   
Cerifikát o proběhlém experimentu na ISS týmu Derdio
 

Tým Derdio přišel s velmi jednoduchým, ale zároveň velmi zajímavým návrhem na experiment. Rozhodli se, že na Mezinárodní vesmírné stanici provedou měření teploty, tlaku a vlhkosti atmosféry v modulu Columbus, kde se nachází Astro Pi počítač se jménem Ed. Z naměřených dat zároveň spočítají hustotu vzduchu. Toto měření, které má na délku 150 minut uskuteční zároveň na Zemi, kde se pokusí vytvořit podobné podmínky jako jsou v modulu Columbus. Budou tak porovnávat výsledky a pokusí se popsat rozdíly ve výsledcích měření mezi Zemí a vesmírem. Evropská kosmická agentura s radostí oznámila, že tento experiment od mladých nadšenců přijímá a vyslala jej na ISS.

Po pár týdnech tým obdržel naměřená data a nastal čas je zanalyzovat. Kluci se s tím poprali na výbornou a ve stanoveném termínu odeslali do ESA svůj závěrečný report, který byl oceněn certifikátem o proběhnutém experimentu ve vesmíru. Kdo z vás to má? :-)

V rámci Astro Pi Challenge 2018/2019 Mise Space Lab proběhlo na ISS 135 experimentů z celé Evropy + Kanady. Závěrečný report týmu Derdio sice nebyl vybrán mezi 10 nejlepších, ale podle nás je to jenom otázka času, kdy tým z České republiky obsadí první příčky!

Na závěrečný report týmu Derdio (tým 6. třídy ZŠ) se můžete podívat zde: ZÁVĚREČNÝ REPORT

Zapojte se letos i vy do Astro Pi Challenge 2019/2020 a pošlete svůj kód do vesmíru!

Zdroj: esero.sciencein.cz 

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality | Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.