Česky English

Úvodní stránka Aktuality Český detektor SATRAM na družici PROBA-V byl úspěšně aktivován

Český detektor SATRAM na družici PROBA-V byl úspěšně aktivován

15.5.2013

Český detektor SATRAM na družici PROBA-V byl úspěšně aktivován

Během včerejšího dne proběhl první úspěšný test monitoru SATRAM, neseného na nedávno vypuštěné družici PROBA-V. Hlavním dodavatelem detektoru SATRAM (Space Application of Timepix-based Radiation Monitor) je společnost Czech Space Research Centre (CSRC).

Hlavním úkolem zařízení je měření radiačního pole, kterému je družice PROBA-V v kosmickém prostoru vystavena. Vlastní radiační detektor je založený na technologii Timepix a pro měření využívá křemíkový senzor s rozlišením 256 krát 256 pixelů. Každý pixel o ploše 55 krát 55 mikrometrů čtverečních, což představuje zhruba polovinu tloušťky průměrného lidského vlasu, obsahuje samostatnou elektroniku, která umožňuje měřit energii jednotlivých částic radiačního pole.

„Tato technologie byla původně vyvinuta pro potřeby částicové fyziky v CERN a konsorcium Medipix, které hledá cesty k jejímu využití v dalších oblastech základního i aplikovaného výzkumu,“ vysvětluje Zdeněk Vykydal z Ústavu technické a experimentální fyziky  ČVUT v Praze (ÚTEF), který je partnerem CSRC v projektu SATRAM.

Potenciál této technologie při využití ve vesmíru je obrovský, dodává Carlos Granja z ÚTEF: „Přesná analýza stop jednotlivých částic – jako třeba rekonstrukce silničních nehod z brzdných drah zanechaných na silnici – umožňuje identifikovat jejich typ a energii. V některých případech je možné sledovat také dráhu jejich letu a vyhledat tak zdroj původu částic, čímž vznikne jejich mapa.“

„Stejné čipy již létají ve vesmíru, jako výsledek spolupráce ÚTEF, NASA a univerzity v Houstonu, a to jako miniaturní dozimetry pro členy Mezinárodní kosmické stanice. Ty jsou ale, na rozdíl od monitoru SATRAM, instalované uvnitř hermetizovaných modulů, nikoliv v otevřeném prostoru.“

Družice Proba-V obrazem, v červeném poli zvýrazněn detektor SATRAM

 

 

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.