Česky English

Úvodní stránka Aktuality Byla zahájena registrace na den otevřených dveří ESA

Byla zahájena registrace na den otevřených dveří ESA

30.8.2019

Byla zahájena registrace na den otevřených dveří ESA

Na den otevřených dveří ESA v neděli 6. října – uskuteční se ve středisku ESTEC v Nizozemí – je nyní možné se registrovat. V rámci akce bude možnost setkat se s astronauty, odborníky na kosmonautiky a nahlédnout za oponu evropského kosmického dobrodružství v největším středisku ESA.

Mottem letošní události je „ESA na Měsíc“. Nizozemského kosmonauta ESA Andrého Kuiperse doplní průkopníci kosmických letů z programu Apollo: Walt Cunningham, který byl členem posádky první pilotované lodi Apollo, a Rusty Schweickart, který se jako první člověk proletěl lunárním modulem a použil lunární skafandr během výstupu do otevřeného prostoru.

Den otevřených dveří se ovšem nebude ohlížet pouze za padesátým výročím prvního přistání na Měsíci v rámci programu Apollo, ale podívá se také do budoucnosti. Tedy na roli ESA v chystaném návratu lidí na Měsíc, a to včetně výroby servisního modulu pro loď NASA Orion. Dále pak evropský podíl na stanici Lunar Gateway, která se stane základnou pro robotický a pilotovaný průzkum Měsíce.

ESA dále spolupracuje s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos na budoucích lunárních přistávacích sondách. A pokud se podíváme ještě dále do budoucnosti, generální ředitel ESA Jan Wörner navrhuje „Měsíční vesnici“ jako model pro společné mezinárodní lunární osídlení.

Středisko ESTEC, které bude hostitelem každoročního dne otevřených dveří, je technické centrum ESA, kde jsou navrhovány nové mise, odkud je řízen jejich vývoj a kde jsou vyrobené družice testované před cestou do vesmíru.

Odborníci a množství nejrůznějších laboratoří zde pracují na vývoji nových technologií, bez nichž by budoucí mise nebyly možné.

Jde tak o jedinečnou příležitost podívat se zblízka na skutečný kosmický hardware, seznámit se s budoucími plány a osobně potkat evropské kosmické velvyslance – kosmické vědce, techniky a konstruktéry.

Chcete se dozvědět více o činnosti ESA v oblasti vzdělávání nebo o tom, jaké jsou možnosti zaměstnání v kosmických aktivitách? Celý den budou k dispozici týmy specialistů z oddělení ESA Education (Vzdělávání) a Human Resources (Lidských zdrojů).

A chcete se dozvědět více o tom, jak si Nizozemí vede ve vesmíru? Pak je vám k dispozici „Kosmický stan NL“, v němž bude možnost setkat se s místními kosmickými profesionály.

Den otevřených dveří typicky přiláká až 8000 návštěvníků ročně. Kvůli bezpečnosti a pohodlí je ovšem třeba omezit jejich počet, takže se nezapomeňte registrovat zde.

Protože jsme nuceni omezit celkový počet návštěvníků, abychom pro každého zajistili co nejlepší zážitek, doporučujeme se registrovat co nejdříve.

Každoroční akce se koná jako součást nizozemského Víkendu vědy, stejně jako Světového kosmického týdne.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.