Česky English

Úvodní stránka Aktuality Během druhého letošního startu vynesla raketa Vega dvě družice

Během druhého letošního startu vynesla raketa Vega dvě družice

3.8.2017

Během druhého letošního startu vynesla raketa Vega dvě družice

Ve středu 2. srpna ráno vypustila společnost Arianespace raketu Vega nesoucí dvojici družic dálkového průzkum Země pro Itálii, Francii a Izrael.

Ke startu desáté rakety Vega došlo z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) 2. srpna v 1:58 h GMT (3:58 h středoevropského času, 22:58 h času místního – ale to bylo ještě 1. srpna). Mise trvala 97 minut, přičemž v jejím rámci byly na plánované oběžné dráhy dopraveny družice Optsat-3000 a Venμs.

Optsat-3000 bude poskytovat italskému Ministerstvu obrany globální snímky ve vysokém rozlišení. Hmotnost družice je 368 kg, přičemž od nosiče byla uvolněna ve 42. minutě letu. Satelit Venμs vážící 264 kg byl vypuštěný na samostatnou dráhu o 49 minut později.

Venμs (Vegetation and Environment monitoring on a New Micro Satellite) je projekt sponzorovaný Francií a Izraelem, jehož cílem je jednak studování vegetace a životního prostředí, jednak demonstrace nového elektrického pohonného systému.

Družice Optsat-3000 má navrhovanou životnost sedm let, Venμs pak čtyři a půl roku.

Let VV10 znamenal premiéru pro nový odlehčený aerodynamický kryt nosné rakety Vega. Jeho úkolem je chránit vynášený náklad během cesty do vesmíru. Vyvinutý byl v rámci programu ESA LEAP (Launchers Exploitation Accompaniment Programme) a vyvinutý firmou RUAG Space Switzerland, přičemž italská ELV byla hlavním kontraktorem. Nově vyvinutá technologie byla poprvé odzkoušena při startu Ariane 5 dne 28. června 2017.

Nová struktura aerodynamického krytu je tvořena menším množstvím konstrukčních panelů a neobsahuje kovové spoje. Nový kompozitní materiál a zlepšený výrobní proces snížily produkční cenu.

Navíc byly provedeny modifikace startovací rampy, které během tohoto letu snížily akustické zatížení; tedy tlak vyvolaný zvukovými vlnami na náklad při startu. Vzniká, když se plameny prvního stupně setkají s obslužnou konstrukcí rampy.

Změny využily počítačový model akustického prostředí při startu, který byl vyvinutý na základě výměny informací o nosičích mezi ESA a NASA. Letová i pozemní měření provedená v rámci této mise pomohou dále upravovat vylepšení.

Hmotnost nákladu při tomto startu rakety Vega byla 982 kg. Z toho na obě družice připadalo 672 kg, na palubní adaptéry a podpůrné konstrukce pak zbytek.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril