Česky English

Úvodní stránka Aktuality Bartolomeo míří do vesmíru, aby se připojil k laboratoři Columbus

Bartolomeo míří do vesmíru, aby se připojil k laboratoři Columbus

10.3.2020

Bartolomeo míří do vesmíru, aby se připojil k laboratoři Columbus

Evropské externí zařízení pro umístění komerčních experimentů se vydalo v sobotu 7. března na cestu k Mezinárodní kosmické stanici na palubě lodi Dragon společnosti SpaceX. Platforma Bartolomeo, která je pojmenovaná po mladším bratrovi Kryštofa Kolumba, nabídne prostor pro experimenty komerčních firem a institucí, které chtějí získat výhodu z přístupu do vesmíru. Stejně tak bude k dispozici pro experimenty ESA, NASA a dalších organizací.

Zařízení Bartolomeo vyrobila a provozuje společnost Airbus, ale jeho umístění na ISS zajišťuje ESA. Zařízení bude instalováno vně evropské laboratoře Columbus, přičemž nabídne přímý výhled na Zemi.

Zařízení poletí do vesmíru na externím úchytu v trunku lodi Dragon a po příletu na ISS bude přesunuto do pracovní pozice na modulu Columbus pomocí robotického manipulátoru stanice.

Během předcházejících vycházek připravili kosmonauti plášť modulu Columbus na přijetí nového zařízení přidání podpůrných držáků, na které bude Bartolomeo uchycený. V polovině února nastavila uvnitř stanice kosmonautka NASA Jessica Meirová hardware tak, že jej bude možné využít pro komunikaci s novým zařízením.

V následujících měsících provedou kosmonauti výstup do otevřeného prostoru, kterým dokončí instalaci platformy Bartolomeo. Navíc instalují nový terminál ColKa, který výrazně modernizuje evropskou kosmickou laboratoř.

„Bartolomeo je prvním evropským komerčním zařízením vně Mezinárodní kosmické stanice, přičemž nabízí vysokorychlostní datové připojení a unikátní výhled na Zemi, stejně jako na hluboký vesmír,“ vysvětluje vedoucí týmu strategií a inovací pro pilotovaný a bezpilotní průzkum v ESA Bernhard Hufenbach. „Všestranná služba Bartolomeo poskytne snadný přístup do vesmíru za konkurenceschopné ceny a rozšíří počet evropských zdrojů na ISS.“

Prvním experimentem pro Bartolomeo je demonstrátor technologie Langmuirovy sondy, který nabídne rychlejší a přesnější měření elektronů v plazmě. Data z Langmuirovy sondy rozšíří naše chápání toho, jak plazma v atmosféře ruší signály z družic před tím, než dosáhnou Země. Zároveň pomohou vyvinout systém předpovědi kosmického počasí, který bude schopen předpovídat, kdy a jak budou signály z globálních navigačních systémů rušeny.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril