Česky English

Úvodní stránka Aktuality Balení po šestiměsíční šichtě

Balení po šestiměsíční šichtě

27.6.2012

Balení po šestiměsíční šichtě Kosmonaut ESA André Kuipers je připravený opustit Mezinárodní kosmickou stanici a vrátit se 1. července zpět na Zemi. Dokončuje vědecké experimenty a balí svá zavazadla před odletem. Jedním z posledních pokusů, který provádí, je zkoumání toho, jak se lidské tělo udržuje teplé.

Máme za to, že je víceméně zaručeno, že naše tělesná teplota je kolem 37 stupňů Celsia. Běháme, jdeme do sauny, zapomeneme si v chladném dni kabát – a naše tělo se stejně adaptuje a dokáže regulovat svoji teplotu. Cévy se rozpínají nebo smršťují a my se potíme proto, abychom udrželi teplo nebo naopak se přebytečného horka odpařením zbavili.

Na Zemi se naše tělo spoléhá na konvekci, aby vychladlo: když se kapaliny a plyny ohřejí, stávají se řidšími a stoupají, čímž odvádí teplo pryč z naší kůže.

Jenže konvekce ve stavu beztíže jaksi není, takže je překvapivé, že se těla kosmonautů na tuto situaci adaptují a ve vesmíru se nepřehřívají.

Projekt Thermolab proto sleduje teplotu těla kosmonauta v průběhu celého dlouhodobého letu: to by nám mělo pomoci pochopit mechanismus, s jehož pomocí se naše těla adaptují na stav beztíže.

Protože řízení teploty je obzvláště důležité během cvičení, vědci na Zemi pozorovali Andrého a jeho kolegy jak během odpočinku, tak právě během cvičení.

Experiment probíhá společně s výzkumem NASA, který se zaměřuje na maximální přísun kyslíku kosmonautům na stanici během cvičení na veloergometru.

Použití tradičních teploměrů je ve vesmíru zbytečně časově náročné a nepraktické. Namísto toho má André dva senzory na svém čele a na hrudi, které teplotu měří nepřetržitě.

Tyto senzory poprvé použil kosmonaut ESA Frank De Winne v roce 2009. Intenzivně pak byly testované i během experimentu Mars500, kde sledovaly, jak se tělesná teplota mění se střídáním dne a noci.

O výstupy z experimentu Thermolab už projevily zájem nemocnice. Schopnost monitorovat tělesnou teplotu může pomoci včas varovat před změnou ve stavu pacienta. Systém je neinvazivní, tudíž hygienický a snadno použitelný.

André Kuipers společně se dvěma kolegy přistane v neděli 1. července v 10:15 h GMT (12:15 h středoevropského času). Přistání bude živě vysílat ESA. Stejně tak je možné sledovat na blogu Andrého Kuiperse poslední týdny jeho mise PromISSe.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.