Česky English

Úvodní stránka Aktuality Automatické námořní stroje pro monitorování oceánů

Automatické námořní stroje pro monitorování oceánů

23.3.2018

Automatické námořní stroje pro monitorování oceánů

Firma z britského podnikatelského inkubátoru ESA vyvinula autonomní loď, která je poháněná vlnami a nese senzory pracující se sluneční energií.

Pokroky v monitorování oceánů zlepšují naše chápání moří a jejich prostředí, a to včetně života v nich, teplot, znečištění nebo počasí. Jenže pohonné látky, údržba a pracovní síla pro výzkumné lodě představují nemalé položky. Navíc samotné podmínky na mořích omezují, kde vůbec je možné měření provádět.

Začínající firma AutoNaut z podnikatelského inkubátoru ESA v Harwellu přišla s revoluční automatickou hladinovou lodí, která dokáže shromažďovat data po dlouhou dobu. A za zlomek dosavadních nákladů.

Loď je poháněna unikátní „vlnovou fólií“, která získává energii z přirozeného stoupání a proudění moří. Většinou se s její pomocí daří udržovat rychlost 2 až 5,5 km/h.

Jde o jednu z prvních malých komerčních aplikací vlnového pohonu na světě, přičemž na volném moři může operovat mnoho týdnů. Týdně urazí stovky kilometrů, a to i v oblastech s příliš riskantními podmínkami pro pohyb lodi s posádkou.

Zařízení je přitom tak tiché, že může i na velké vzdálenosti sledovat pískání a klapání delfínů. S pomocí satelitní sítě přijímá AutoNaut instrukce odkudkoliv na světě. Může nést špičkové slunečními bateriemi napájené senzory pro základní měření, dále zpracovávat data přímo na palubě a skrze družice je posílat k provozovatelům.

„Pokud radar na satelitu odhalí podezřelou olejovou skvrnu, může AutoNaut ověřit situaci přímo na místě, zmapovat rozsah a odebrat plus analyzovat vzorky, přičemž všechna data odešle na pevninu,“ vysvětluje Phil Johnson z firmy AutoNaut.

Ta nyní dokončila dvouletou inkubační dobu ve středisku ESA. Zde měla možnost využívat specializované družicové systémy k vylepšení svých navigačních a řídicích kapacit.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.