Česky English

Úvodní stránka Aktuality Austrálie: jako v peci

Austrálie: jako v peci

9.1.2020

Austrálie: jako v peci

Od září se napříč Austrálií šíří lesní požáry, které jsou přiživovány vysokými teplotami, suchem a větrným počasím. Země je požáry zasahována pravidelně, ovšem letošní sezóna je mimořádně krutá. Bylo spáleno ohromujících 24 miliónů hektarů plochy, zahynulo nejméně 24 lidí a zemřelo přes půl miliardy zvířat.

Fotografie a filmové záběry šokovaly svět, ovšem až snímky z vesmíru nabídly kompletní představu o tom, jak rozsáhlé katastrofě musí Austrálie čelit.

Nejhůře je zasažený Nový jižní Wales. Snímek z družice Sentinel-3 systému Copernicus zachycuje kouř stoupající z mnoha požárů v tomto státě. Pořízený byl 3. ledna.

Zatímco tento snímek byl zachycený přístrojem pro snímání oceánů a zemského pokryvu v barvě, který tak nabízí fotografickým podobné záběry, teplotní radiometr nabízí pohled na jednotlivé požáry. Přístroj funguje jako teploměr na nebi: měří infračervené záření, čímž získává informace o teplotě zemského pokryvu.

Dva kanály má přitom vyhrazené na sledování ohňů, díky čemuž je možné průběžně vytvářet Světový atlas požárů (World Fire Atlas).

Animace zachycuje, jak se počet požárů zvýšil od října do ledna. Měření prováděla družice Sentinel-3A systému Copernicus pouze v noci. A protože rozlišovací schopnost záběrů animace je 1 km, tak je i takto podhodnocené množství požárů šokující.

Také mise Sentinel-2 byla použita pro monitorování požárů. Každá ze dvou družic Sentinel-2 nese jen jediný přístroj: multispektrální kameru s vysokým rozlišením, která pracuje ve třinácti spektrálních pásmech. Kouř, plameny a spáleniště jsou pak jasně vidět na dalším snímku, který byl pořízený 31. prosince.

Ohně ovšem nejenže decimují zemi, ale také mají závažný efekt na kvalitu ovzduší.

Mise Sentinel-5 Precursor je věnovaná monitorování znečištění ovzduší sledováním některých stopových plynů, které mají vliv na vzduch, jenž dýcháme.

Animace zachycuje narůstající koncentraci oxidu uhelnatého mezi zářím a prosincem u australského jihovýchodního pobřeží.

Oxid uhelnatý je obvykle spojovaný s dopravou, ovšem zde máme možnost pozorovat nárůst jeho koncentrace související právě s požáry. Jakmile je přitom oxid uhelnatý ve vzduchu, způsobuje problémy lidem snížením množství kyslíku, které je schopné rozvádět krevní řečiště.

Podle australského Úřadu meteorologie byl rok 2019 nejlepší v historii měření. Požáry jsou tak zřejmě důsledkem tohoto specifického počasí a klimatické změny.

Stav nouze byl nyní vyhlášený i ve státě Victoria, takže nebezpečí bohužel ještě nepominulo.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril