Česky English

Úvodní stránka Aktuality Asteroid proletěl blízko družic na geostacionární dráze

Asteroid proletěl blízko družic na geostacionární dráze

30.4.2020

Asteroid proletěl blízko družic na geostacionární dráze

Relativně malý asteroid o průměru 4 až 8 metrů nedávno proletěl kolem Země. Ke středu naší planety se přiblížil na vzdálenost 42735 km, přičemž jen velmi těsně – z kosmického hlediska, pochopitelně – minul geostacionární oběžnou dráhu Země. K nejbližší družici se totiž přiblížil na 1200 km.

Poté, co došlo k jeho objevení, tak pozorovatelé na celém světě rychle zaměřili čočky svých dalekohledů na „nový“ kosmický balvan. Snažili se určit, zdali bezpečně mine naši planetu při jednom z nejtěsnějších zaznamenaných průletů v historii.

Asteroid, nově pojmenovaný 2020 HS7, proletěl blízko geostacionární dráhy (která je ve výšce cca 35890 km nad rovníkem). Nepředstavoval žádné riziko ani pro Zemi, ani pro družice na této dráze, kterou nakonec podletěl.

Večer 27. dubna (evropského času) ohlásil systém NASA Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System) na Havaji

objev nového asteroidu předběžně označeného P20ZIf8.

O noc dříve vyhledávací teleskopy systému Pan-STARRS zaregistrovaly neidentifikovatelný objekt letící vesmírem. Po kratším než hodinovém pozorování bylo jasné, že objekt se nachází extrémně blízko Země. Přitom bylo odhadováno, že existuje zhruba desetiprocentní šance na střet následující den.

Pozorovatelé na celém světě se rychle přidali ke snaze zjistit o neznámém asteroidu co nejvíce. Pouhých padesát minut po prvním varování vydaném systémem Pan-STARRS získala observatoř Xingming v Číně první astrometrická data o pozici, pohybu a jasnosti objektu.

Vzápětí observatoř Tautenburg v Německu – častý spolupracovník s koordinačním střediskem ESA NEOCC (Near-Earth Object Coordination Centre), které je součástí Kanceláře planetární obrany – sledovala kosmický „balvan“. A to bezprostředně poté, co ESA vydala upozornění, které zároveň vyzývalo k okamžitým pozorováním.

S pomocí těchto dat bylo jasné, že tento objekt se nesrazí se Zemí, ale že kolem naší planety proletí následující den velmi blízko – zhruba ve vzdálenosti zemské geostacionární dráhy.

Objekt P20ZIf8 měl průměr jen několik metrů, takže i když by byl na kolizním kurzu se Zemí, nezpůsobil by jakékoliv škody. S největší pravděpodobností by tak shořel v zemské atmosféře.

Navzdory tomu, že pro Zemi nepředstavoval žádné nebezpečí, tak detekce, sledování a charakteristika nového asteroidu byla zajímavým cvičením. Zkoušelo se totiž objevování a rychlá reakce pozorovatelů na celém světě.

Následná pozorování získaná ESA a dalšími spolupracujícími subjekty na celém světě ukázala, že průlet asteroidu, nově pojmenovaného 2020 HS7, patřil k padesáti nejbližším historicky zaznamenaným.

Nyní už známe dráhu objektu s přesností na několik kilometrů a sekund. K průletu došlo 28. dubna v 18:49:40 h UTC (20:49:40 h středoevropského času) ve vzdálenosti 42745 km od středu Země.

Kvalita těchto dat ukazuje, že trajektorie průletu objektů se dá velmi přesně stanovit i na základě pouze jednodenního pozorování. Samozřejmě za předpokladu, že se podaří zajistit kvalitní data.

Zajímavé je, že k průletu došlo jen patnáct hodin po největším přiblížení tělesa (52768) 1998 OR2, které je mnohem větší a které má průměr zhruba jeden kilometr. Jenže ten se k naší planetě přiblížil na mnohem větší vzdálenost, která odpovídala zhruba šestnáctinásobku vzdálenosti Měsíce od Země (tedy cca 6 miliónů kilometrů). Jenže 2020 HS7 představoval mnohem bližší průlet a z tohoto důvodu byl pro astronomickou komunitu mnohem zajímavější.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril