Česky English

Úvodní stránka Aktuality Arianespace a ESA oznámily kontrakt na vypuštění sondy JUICE

Arianespace a ESA oznámily kontrakt na vypuštění sondy JUICE

21.6.2019

Arianespace a ESA oznámily kontrakt na vypuštění sondy JUICE

Sonda JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) se vydá na svoji cestu s pomocí nosné rakety Ariane. Na mezinárodním aerosalónu v Paříži to potvrdily Arianespace a ESA.

JUICE je první z velkých misí (Large-class) v programu ESA Kosmická vize 2015-2025. Je kompletně věnována unikátní pouti systémem planety Jupiter.

Sonda JUICE se bude nejméně tři roky věnovat detailním pozorováním plynného obra Jupitera a detailním studiím tří z jeho největších měsíců (Ganymede, Europa a Callisto) s potenciálem existence rozsáhlých oceánů.

Startovací okno pro vynesení sondy JUICE začíná v polovině roku 2022. Poletí na palubě Ariane 5 nebo Ariane 64, v každém případě však z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Sonda bude mít startovací hmotnost přibližně šest tun a bude navedena na únikovou dráhu k Jupiteru, čímž začne svoji 600 miliónů kilometrů dlouhou pouť. Po přeletu trvajícím 7,5 let, během něhož uskuteční gravitační manévry u Země, Venuše a Marsu vstoupí na oběžnou dráhu kolem obří planety v říjnu 2029.

Průzkum Jupitera bude obnášet několik průletů u každého z měsíců a nakonec navedení na oběžnou dráhu kolem měsíce Ganymedes. Ten je největším měsícem ve Sluneční soustavě.

Sonda JUICE ponese nejsilnější vědecké vybavení kdy vyslané do vnějších částí Sluneční soustavy. Skládat se bude z deseti špičkových přístrojů plus jednoho vědeckého experimentu využívajícího telekomunikační systém sondy ve spojení s pozemními radioteleskopy.

Přístroje sondy JUICE vědcům dovolí srovnat jednotlivé ledové měsíce a prozkoumat jejich potenciál z hlediska možné přítomnosti prostředí vhodného pro život, jako jsou třeba podpovrchové oceány. Krom toho bude provádět pozorování Jupitera, jeho atmosféry, magnetosféry, dalších měsíců a prstenců.

Sondu JUICE vyvíjí a staví firma Airbus Defense and Space. Jako hlavní kontraktor pro návrh, vývoj, výrobu a testování zařízení vede Airbus konsorcium více než 80 firem, což zahrnuje více než 110 kontraktů.

„JUICE je první velká mise v našem programu Cosmic Vision a má nejvyšší důležitost z hlediska zkoumání potenciálu obyvatelnosti světů s oceány krom toho našeho,“ konstatuje ředitel vědy v ESA Günther Hasinger. „Jsme potěšeni, že můžeme potvrdit, že svoji cestu začne na nosné raketě Ariane, která ji nasměruje na cestu za vědeckými cíli v Jupiterově systému.“

Ředitel společnosti Arianespace Stéphane Israël k tomu dodává: „Arianespace je poctěna získáním kontraktu na start nové vědecké mise ESA, která má potenciál posunout naše poznání vesmíru. Méně než rok po startu sondy BepiColombo k planetě Merkur jsme vyhráli kontrakt na vypuštění sondy JUICE k měsícům planety Jupiter. To jen dále potvrdilo schopnost Arianespace zajistit nezávislý evropský přístup do vesmíru pro všechny typy misí. Znovu jsme prokázali naše schopnosti a silné stránky při podpoře klíčových evropských kosmických podniků. Vynesení sondy je přitom možné raketami Ariane 5 i Ariane 6, což bude rozhodnuto na základě dostupnosti a flexibility, kterou ESA využije právě pro svoji novou vlajkovou misi.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.