Česky English

Úvodní stránka Aktuality André Kuipers přenese „Hodinu Země“ na oběžnou dráhu

André Kuipers přenese „Hodinu Země“ na oběžnou dráhu

30.3.2012

André Kuipers přenese „Hodinu Země“ na oběžnou dráhu Poprvé v historii se „Hodina Země“ dostane na palubu Mezinárodní kosmické stanice, a to zásluhou kosmonauta ESA a velvyslance WWF (World Wildlife Fund) Andrého Kuiperse. Ten bude sledovat naši planetu ve chvíli, kdy zhasnou 31. března světla: následně nám o svém zážitku zprostředkuje živé komentáře a fotografie.

„Hodina Země“ začala poprvé v roce 2007 v australském Sydney. Velmi rychle se stala jednou z největších dobrovolnických akcí na světě, které upozorňují na problematiku změny klimatu a potřebu trvalé udržitelnosti.

V roce 2011 se zapojilo 5251 měst: to představovalo 1,8 miliardy lidí ve 135 zemích na všech sedmi kontinentech.

V letošním roce se Hodina Země uskuteční v sobotu 31. března od 20:30 do 21:30 h místního času. Nad celou událostí pak bude shůry bdít André Kuipers, toho času pobývající na kosmické stanici.

„Neexistuje snad lepší způsob, jak zvýšit zájem o budoucnost nejkrásnější planety ve vesmíru,“ říká André.

„Snaha o pochopení naší planety je přesně to, oč se ESA každým dnem snaží. A zapojení do Hodiny Země umožňuje naprosto všem lidem zapojit se do tohoto našeho snažení.“

Do Hodiny Země se může zapojit naprosto každý tím, že symbolicky vypne všechna světla: to nám pak připomene, že bychom si měli vážit omezených zdrojů na naší planetě.

Během své šestiměsíční mise PromISSe funguje André jako velvyslanec WWF pro projekt Hodina Země. Použije své unikátní pozorovací místo ve vesmíru k obrácení pozornosti na nutnost snížení narůstající lidské stopy na naší planetě.

Během své mise bude André filmovat a fotografovat probíhající projekty na místech jako je Zambezi, Borneo či severní pól.

Spolupráce tak zdůrazní dlouhodobou roli ESA v poskytování kritických dat o planetě Zemi vědcům a politikům na celém světě.

Programy ESA pro výzkum sluneční soustavy, pro dálkový průzkum naší planety a pro přímé pozorování změn klimatu se podílejí na získání znalostní báze nezbytné pro pochopení a péči o „kosmickou loď Země“.

Nárůst teplot, stoupající hladina moří, tající polární ledovce a úbytek deštných pralesů a vegetace obecně – to jsou všechno součásti programů ESA na studium změny klimatu a monitorování životního prostředí.

Na všechny tyto události přitom má vliv rostoucí poptávka lidstva po energii. Data získaná při dálkovém pozorování Země umožňují zlepšit řízení obnovitelných zdrojů, stejně jako mají zcela praktické výstupy: dodávají například podklady pro to, kam umístit sluneční nebo větrné elektrárny.

Letošní Hodina Země je postavená na kampani „I Will If You Will“ (Když ty, tak já taky), běží primárně na sociálních sítích a jejím cílem je upozornit celosvětovou veřejnost na nutnost rychlého přijetí udržitelných modelů.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.