Česky English

Úvodní stránka Aktuality Amatérští pozorovatelé pomáhají vyhodnocovat rizika

Amatérští pozorovatelé pomáhají vyhodnocovat rizika

5.12.2011

Amatérští pozorovatelé pomáhají vyhodnocovat rizika Poprvé byl v rámci ESA koordinované iniciativy vyhodnocující kosmická rizika nalezený asteroid, který se nebezpečně přibližuje k Zemi a představuje riziko srážky. Kosmický balvan byl přitom nalezený amatérskými astronomy, což jen podtrhlo hodnotu „crowd-sourcingu“ (všeobecné výzvy) pro vědu a ochranu naší planety.

Objev asteroidu 2011 SF108 učinil dobrovolnický tým TOTAS (Teide Observatory Tenerife Asteroid Survey) během zářijového pozorování, který bylo sponzorováno programem ESA SSA (Space Situational Awareness).

Čtyři celonoční pozorování se uskutečnila pomocí metrového teleskopu v pozemní optické stanici ESA v Teidě na ostrově Tenerife (součást Kanárských ostrovů).

Nejde přitom zdaleka o první asteroid, který byl nalezený v rámci programu SSA – ale je prvním, který spadá do kategorie „blízkozemní těleso“ (Near Earth Object, NEO). Jde tedy o těleso, jehož oběžná dráha kolem Slunce má takové parametry, že dříve či později představuje riziko kolize se Zemí.

Během pozorování prováděných skupinou TOTAS pracoval teleskop několik hodin autonomně na základě příkazů vydávaných počítačovým programem vyvinutý Matthiasem Buschem ze Starkeburské lidové hvězdárny v německém Heppenheimu.

Automatický program a kvalitní teleskop ovšem samy o sobě nestačí: získaná data musí být následně vyhodnocována lidmi.

Dotyčný tým se přitom skládá ze dvaceti dobrovolníků: většina z nich se přitom zapojila do ručního zpracování snímků získaných právě v noci z 28. na 29. září.

„Snímky jsou má k dispozici celý tým, takže kdokoliv z jeho členů může stát u objevu nového asteroidu,“ vysvětluje vedoucí otázek NEO v programu SSA Detlef Koschny. „Tentokrát se štěstěna usmála na Rainera Krachta.“

„Protože jde o dobrovolnickou práci, představuje takovýto úspěch skutečné ocenění. Když se vám totiž něco podaří nalézt, výraznou měrou podporujete evropské snahy zajistit se proti nebezpečím přicházejícím ze srážek s kosmickými tělesy.“

Oběžná dráha asteroidu 2011 SF108 je přitom taková, že se toto těleso nedostává k Zemi blíže, než na třicet miliónů kilometrů. A to je dnes považováno za bezpečný odstup.

„Když se vám totiž něco podaří nalézt, výraznou měrou podporujete evropské snahy zajistit se proti nebezpečím přicházejícím ze srážek s kosmickými tělesy.“
Že byl úspěšným „lovcem“ právě Rainer Kracht, přitom není náhoda. Jde totiž o již 46. jím objevený asteroid. Kracht je učitel na penzi, který nyní žije v Elmshornu nedaleko Hamburgu.

„Celkem osm z nás studovalo onen snímek – a právě já jsem byl oním šťastlivcem, který v rámci tohoto týmu asteroid 2011 SF108 našel,“ vysvětluje pan Kracht.

„Objev by přitom nebyl možný bez vynikajícího počítačového programu, který pro nás vyvinul Matthias Busch. Ostatně, on tento objekt zpozoroval na snímcích následující noc a svůj objev nahlásil do Střediska malých planetek.“

Dosud bylo objeveno zhruba 8000 objektů spadajících do kategorie NEO. Existuje podezření, že další tisíce na své objevení teprve čekají: zpravidla však jde o tělesa s průměrem v řádu desítek, maximálně stovek metrů. Objevit a sledovat co nejvíce z nich je přitom důležité pro to, abychom byli schopni zhodnotit, jaké riziko reálně Zemi hrozí.

Tým TOTAS by se měl stát základem budoucího evropského systematického monitorování asteroidů poté, co se program SSA naplno rozjede v roce 2012.

Využije přitom sítě metrových teleskopů, které budou schopné každou noc projít celou oblohu. Půjde tedy o mnohem větší akci, než jakou představují dosavadní pozorování. Předpokládá se, že frekvence objevů těles z kategorie NEO bude v řádu jednotek týdně. Na nich se budou podílet jako profesionální, tak amatérští astronomové.

V současné době jsou profesionální pozorovatelé asteroidů pouze v USA. A jediným významným počinem na tomto poli v Evropě je dosud skupina amatérských astronomů La Sagra Sky Survey, za níž stojí nadšenci z jižního Španělska.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.