Česky English

Úvodní stránka Aktuality Aktuální stav mise ESEO

Aktuální stav mise ESEO

27.5.2019

Aktuální stav mise ESEO

Po zahájení aktivace testů na oběžné dráze se na misi ESEO jen několik týdnů po startu objevila anomálie. Vzdělávací smysl projektu ESEO pro studenty ale pokračuje.

Rádioamatérské vybavení družice ESEO pojmenované AMSAT-UK bylo ráno 12. dubna 2019 úspěšně aktivováno a ihned poté začalo vysílat palubní telemetrii. Tato data byla zachycena mnoha radioamatéry na celém světě.

Naneštěstí, jen několik hodin po aktivaci zařízení AMSAT-UK se družice ESEO nečekaně začala chovat nestandardně. Opakovaně posílala shodné notifikační zprávy do řídicího střediska: tyto přitom měly být vyslané jen jednou. Nepřetržité používání rádiového vysílače k předávání těchto notifikací společně s kombinací aktivace AMSAT-UK vedlo k dočasnému vybití akumulátorů, když byla družice v zemském stínu. Následné podpětí pak spustilo ochrannou automatickou sekvenci vypínání zařízení AMSAT-UK.

Přesný důvod anomálie dosud nebyl identifikován, ale nejvíce přijímaná hypotéza hovoří o možném vlivu radiace na paměťovou buňku. Ta by se měla z principu vrátit do původního stavu automatickým restartem palubního počítače (systém manipulace s daty), což ale nelze očekávat.

Než bude toto selhání vyřešeno, tak ESEO nemůže přijímat telepovely, stejně jako nemůže probíhat orbitální kontrola a přejímka družice.

ESEO však může korektně vysílat. Družice každých pět minut vysílá na Zemi data o svém stavu. Ta ukazují, že energetický subsystém satelitu je schopen korektně dobíjet akumulátory a že elektrické či teplotní parametry družice neukazují známky anomálií.

Tato data jsou systematicky ukládána v databázi a jsou přístupná on-line studentům podílejícím se na projektu ESEO pro vzdělávací účely.

Studenti z Boloňské univerzity, kteří jsou zodpovědní za řídicí středisko mise ESEO v italském Forlì, situaci komentují: „Chystáme se provést hloubkovou analýzu telemetrie ESEO, kterou pravidelně získáváme. Z ní se dozvíme mnohé. Neboť každá neočekávaná obtíž, se kterou jsme se dosud v průběhu činnosti mise ESEO setkali, posunula naše znalosti a možnosti toho, jak ji řešit. Nyní se chystáme vyřešit stávající problémy, abychom následně mohli dokončit orbitální přejímku družice.“

„V úterý 28. května 2019 proběhne dedikovaný webinář pro všechny týmy ESEO,“ uvádí Piero Galeone, který je zodpovědný za akademický program ESA, jehož je ESEO součástí. „Cílem je ilustrovat a vysvětlit stávající status mise. V červenci 2019 pak bude následovat celý workshop zaměřený na letové zkušenosti ESEO, což rozšíří znalosti studentů na maximální možnou míru.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril