Česky English

Úvodní stránka Aktuality Aktivní anténa je připravena k integraci na družici Quantum

Aktivní anténa je připravena k integraci na družici Quantum

22.11.2019

Aktivní anténa je připravena k integraci na družici Quantum

Anténa, která umožní plnou rekonfiguraci komerční telekomunikační družice přímo na oběžné dráze, bude již záhy integrována do satelitu Quantum. Ten má potenciál změnit způsob, jakým probíhá družicová komunikace.

Nová a inovativní aktivní přijímací anténa ELSA+, která byla navržena a postavena firmou Airbus ve Španělsku, je finálním klíčem k odemčení unikátních kapacit družice Quantum.

Ta umožní inovativní družici adaptovat se na nové požadavky týkající se pokrytí, šířky pásma, výkonu a frekvence, stejně jako může poskytnout nové vlastnosti jako geolokační kapacitu, zvládání interference a střídání paprsků (beam-hopping).

Na rozdíl od jiných družic bude Quantum reagovat a přizpůsobovat se na nové podnikatelské požadavky a může operovat v jakémkoliv geografickém regionu na světě.

Uživatelé u této „chameleonské“ družice budou schopni využívat přesnou komunikaci P2P (Point-To-Point) mezi dvěma lokalitami, a to na stisk jediného tlačítka.

Družice Quantum vzniká v rámci partnerského programu mezi výrobci Airbus a Surrey Satellite Technology Ltd., operátorskou organizací Eutelsat a ESA.

Partnerské projekty ESA cílí na dosažení ekonomického dosahu a konkurenceschopnosti spojováním průmyslových zdrojů k dosažení velkých programů.

Projekt Quantum, který podporuje španělské Středisko pro vývoj průmyslových technologií, posunuje společnost Airbus ve Španělsku do pozice vedoucí evropské společnosti v oblasti aktivních antén. To otevírá dveře pro budoucí komerční příležitosti.

Družice Quantum je vhodná i pro poskytování komunikací za pohybu. Její tvarování paprsku a schopnost sledování lodí může efektivně spojovat cestovatele ve vzduchu, na moři nebo na zemi.

Bude používána pro datová prostředí, což umožní zakázkovou tvorbu rozsáhlých sítí a dynamické tvarování provozu. Tím bude schopná reagovat na poptávku v čase a místě potřeby.

Vlády budou schopné používat Quantum k poskytování rychlé reakce na přírodní katastrofy a nouzové situace.

Aktivní přijímací anténa nyní bude integrována v družicovém testovacím zařízení společnosti Airbus v Toulouse. Satelit pak projde rozsáhlým testováním, po němž bude následovat doprava na kosmodrom.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.